İlginç BilimJeolojiUzay-ZamanVideobilim

ESA’nın Mars Express Yörünge Aracı, Mars’da 3 Yeni Yüzeyaltı Su Göleti Buldu

ESA’nın Mars Express adlı yörünge aracı, Mars’ın güney kutup bölgesindeki buzulların altında düşünüldüğünden daha fazla sıvı halde su bulunduğuna dair kanıtlar buldu. Uzay aracında bulunan MARSIS(Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding) radarından alınan veriyi analiz eden bilim insanları, en büyüğü 20 x 30 km boyutlarında olan 3 yeni sualtı göleti tespit etti.

2018 yılında Mars Express ekibi Mars buz keplerinin sadece buz olmadığını, gerçekte sıvı halde sudan oluşan büyük yüzey altı gölleri barındırdığını keşfetmişti. Araştırmacılar Mayıs 2012 ile Aralık 2015 tarihleri arasında MARSIS yer altı radarıyla; buzun 1,5 km altında ve  20 km genişliğinde bir gölü haritalandırmıştı. İşte aynı verinin tekrar analiziyle aynı derinlikte daha fazla göl olduğu açığa çıktı.

Mars’ın güney buz keplerinin altındaki göletlerin radar haritası-ESA

ESA’ya göre buzul altı gölleri, Grönland,Kanada ve Antartika’daki buz keplerinin altındaki göllere benziyor. Mars kutup bölgelerindeki dondurucu soğuklara rağmen, su çok tuzlu olduğundan sıvı halde kalmış olabilir. Dünya’da benzer tuz gölleri canlılar için çok ölümcül olabiliyor fakat yine de extremofil mikroplar gibi organizmalar bu ortamlarda hayatta kalabiliyor. İşte Mars yüzey altı kutup gölleri sisteminde de bazı mikropların yaşama olasılığı var.

Günümüzde Mars’ın çok ince bir atmosferi olduğundan, yüzeyde sıvı halde su olamaz. Fakat ESA bu yüzey altı suyunun milyonlarca hatta milyarlarca yıldır dayandığını söylüyor. Hatta Mars bir zamanlarda göller,dereler ve okyanuslar olduğu zamanlarda bile bu su vardı.

Videoda keşifle ilgili bilgiyi görebilirsiniz.

Kaynak:https://newatlas.com/space/mars-express-salty-subsurface-ponds-martian-polar-ice-caps

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu