BilimKimyaNanoteknoloji

EN BÜYÜK YÜZEY ALANLI MALZEME SENTEZLENDİ

Northwestern Üniversitesi’ nden araştırmacılar, iki yeni sentetik materyal yaratarak şimdiye kadar kaydedilmiş en büyük yüzey alanına erişerek rekor kırdılar.

NU-109 ve NU-110 adını verdikleri materyaller, kristal nanoyapılar  olarak bilinen metal-organik kafesler(MOFs) şeklinde bulunuyor.  Bu malzemeler arabalar için doğalgaz deposu, katalizörler ve diğer benzer maddeler için depolama fırsatı  vadediyor.

Bu malzemeye depolama özelliği kazandıran ise iç yüzey alanının çok geniş olmasıyla alakalı. Örneğin NU-110 kristali bir tuz tanesi kadar olsaydı, iç yüzeyi açıldığında bir masayı kaplayabilirdi. Başka bir açıdan bakarsak, 1 gram NU-110 bir buçuk futbol sahası kaplayabilir.

Bulguların yer aldığı araştırma American Chemical Society Jurnali’nde 20 Ağustos’ ta basıldı.

Weinberg  Fen ve Sanat Koleji’nden Doç. Dr. Ömer Farha’ nın başkanlık ettiği araştırma ekibi, bu iki malzemeyi sentezledi. Ayrıca bu iki malzemenin davranışını bilgisayarla simüle ederek, malzemelerin davranışını Brunauer-Emmett-Teller yüzey analizi denkleminde görüntüledi. Böylece bu alanda yeni bir rekor kırıldığı anlaşıldı. 7,000 m2/g gelen malzemenin bir kilogramı yedi kilometrekare kaplayabiliyor.

Bu oldukça yüksek olan yüzey alanına, karbondioksit temelli teknikle solvent kaldırılarak gözenekler tümüyle açılarak erişildi.

Bu gelişmeyle hızlı bir şekilde diğer gelişmeleri yönlendirebilir. MOF’ ler metal atomlarının tuttuğu organik bağlardan oluşuyor ve sonuçta kafes misali bir yapıya dönüşüyor. Araştırmacılar, daha az yığın bağlayıcı ünite kullanarak malzemelerin yüzey alanını iki kattan fazla arttırabileceklerini düşünüyorlar.

Araştırma Weinberg Koleji’nden Profesör Joseph T. Hupp ve McCormick Mühendislik Bölümü’nden Profesör Randall Q. Snurr yer almakta.

Ayrıca araştırmada Weinberg Koleji’nden  Kimya Profesörü SonBinh Nguyen; Northwestern Üniversitesi’nden İbrahim Eryazıcı, Nak Cheon Jeong, Brad G. Hauser, Amy A. Sarjeant, ve Christopher E. Wilmer;  Surrey Üniversitesi,İngiltere’ den A. Özgür Yazaydın yeralıyor.

Araştırmada yine Türk bilim adamlarının yardımlarını görüyoruz. Dileğimiz Türkiye’ de de bilim adamlarına olabildiğince imkan ve önem verilmesi. Umarız bir gün bu beyin göçü tersine döner.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120907125148.htm

Jurnal Referans :

  1. Omar K. Farha, Ibrahim Eryazici, Nak Cheon Jeong, Brad G. Hauser, Christopher E. Wilmer, Amy A. Sarjeant, Randall Q. Snurr, SonBinh T. Nguyen, A. Özgür Yazaydın, Joseph T. Hupp. Metal–Organic Framework Materials with Ultrahigh Surface Areas: Is the Sky the Limit?Journal of the American Chemical Society, 2012; 120831120328007 DOI: 10.1021/ja3055639
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu