Sorting by

×
MakalelerMühendislikNanoteknolojiUzay-ZamanYeni İcatlar

Nano-kart Planör Sayesinde Mars Atmosferi İncelenebilir

Normalde, 2020 Mars gezgini için bir Mars Helikopteri geliştirilse de, düşmesi durumunda başka bir alternatifiniz kalmıyor. İşte, Pennsylvania Üniversitesi tarafından geliştirilen ucuz ve basit nano-kart planörler , sanki minik kartlar gibi görünmelerine rağmen, sıcaklık farkından faydalanarak süzülerek uçabiliyor. Bilim insanları, bu nano-kart planörleri tasarlarken, küçük ve ucuz alternatifler peşindeydi. Böylece Mars’da bazı hava olayları incelenebilecek.

Normalde “nano-cardboard flyers” adı verilen bu planörler , gerçekte kartondan değil alüminyum oksitten yapılıyor. Alüminyum oksit plakalardan yapılan bu kartların için çok ince kanallar var. Bu sayede bükülme direnci arttırılırken, çatlakların büyümesi engelleniyor ve oluklu mukavva benzeri bir yapı oluşturuluyor.

Ayrıca bu sayede uçabiliyorlar.

Üst yüzey parlak ışığa maruz bırakıldığında, plakanın alt yüzeyi ile arasında ısı farkı oluşuyor . Oluşan bu ısı farkıyla oluşan hava akım,ı alttan hava kanalları yardımıyla atılarak bir itiş sağlıyor.İşte bu fark planörün altında bir hava yastığı oluşturarak, onu havaya kaldırıyor.

Her planör yaklaşık bir meyve sineği kadar ağırlığa sahip olduğundan, Mars’ın ince bir atmosferinin de sayesinde kolaylıkla uçabilecek. Ayrıca Mars’ın yerçekimi zayıf olduğundan, teorik olarak ağırlıklarının 10 katına kadar yük taşıyabilecekleri düşünülüyor. Tabi ki bu miktar, çok düşük bir ağırlık limiti gibi görünse de, bilim insanları nanokart uçuculara monte edilebilecek, minyatür kimyasal sensörler üretmek için uğraşıyor.

Ayrıca  bu uçucular yönlendirilebiliyor fakat gezginle kontrol edilmesi gerekiyor. Mars gezginine yerleştirilecek bir lazer yardımıyla üst yüzey ısıtılarak, nanokart uçucu farklı bölgelere yönlendirilebilir. Hatta gezginde birden çok lazer olursa,  bir uçucu filosu kontrol edilebilir.

“Dünya’nın mezosferiyle, Mars’ın atmosferi yoğunluk bakımında oldukça benzerdir. Normalde bu yükseklikte yoğunluk uydular için çok düşük olmasına karşın, uçaklar ve balonlar için de çok yüksektir. Tabi haliyle atmosferin bu bölümüyle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve daha iyi hava tahminleri yapmak için sensörler yerleştirmek isteyebilirsiniz,” diyor Bargatin.

Yrd. Doç. Dr. Igor Bargatin liderliğinde yapılan araştırma Advanced Materials dergisinde yayınlandı.

Kaynak: University of Pennsylvania

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mars tozlarının bozma ihtimali yok mu, ayrıca sürekli enerji sorunu nasıl aşılacak? Hayaller gerçekler kadar basit değildir. Bu günlerde mikro motor oluşturmayı başardım. Bir kaç yıldır tasarımımda olan ve yakın gelecekte hiç hava itkisine ihtiyaç duymayan nano motorlar yapılabilecektir. Yaşadığım sürece bu yönde çalışmalarımı sürdürmekte kararlıyım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu