Dahi Bilim İnsanlarıMühendislikNanoteknoloji

Dr. Selim Hanay, Avrupa’nın En Prestijli Araştırma Desteği ERC Fonuyla Ödüllendirildi

Daha önce molekülleri tartabilen tartı projesinde yer alan Dr. Selim Hanay, şimdi de Avrupa’nın en prestijli araştırma desteği sayılan ERC Starting Grant Desteği ile ödüllendirildi. Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği öğretim üyeliği görevine devam eden Dr. Selim Hanay, 1,5 milyon avroluk fonu  “Elektromanyetik Rezonans Mikroskop: Hücreleri Elektronik Görüntüleme” projesini hayata geçirmek için kullanacak.

ERC projesi sayesinde hastalıklı hücreleri algılayabilecek radar tarzı bir cihaz dünyada ilk kez Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği laboratuvarlarında geliştirilecektir. Dr. Hanay ve araştırma ekibi, bu benzersiz cihazı gerçekleştirmek için nanomekanik, mikrodalga algılayıcılar ve mikroakışkanlar gibi bir çok farklı alandan teknikleri bir araya getirmeyi planlıyor. Proje sonunda taşınabilir, düşük maliyetli ve hızlı bir elektronik cihaz geliştirilerek hastalıkların erken teşhisi için kullanılması hedeflenmektedir.

Avrupa Birliği tarafından sağlanan en prestijli bireysel destek olan ve daha önce pek çok Nobel Ödüllü bilim insanı tarafından kazanılan ERC ile, en iyi kalitede araştırmanın fonlanması hedeflenmektedir. Bu sebepten, destek fazlasıyla rekabetçi ve küresel olarak tüm adayların yarışmasına açıktır. Programın başlamasından bu yana (2007) Dr. Hanay’ın kazandığı destek Bilkent Üniversitesi tarafından alınan 7. ERC projesi olup şu ana kadar ülkemizden toplam 15 araştırmacı bu destekten faydalanmıştır.

Hanay araştırma grubunun çalışmaları ile ilgili daha detaylı bilgiye bu link üzerinden ulaşılabilir.

Süper tartı çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz 

Kaynak: http://w3.bilkent.edu.tr/www/dr-selim-hanay-avrupanin-en-prestijli-destegi-sayilan-erc-fonu-ile-odullendirildi/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Dr. Selim Hanay, Avrupa’nın En Prestijli Araştırma Desteği ERC Fonuyla Ödüllendirildi - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu