Bilimsel GelişmeElektronikFizikKimyaMakalelerYeni İcatlar

Elektrik Üretmek İçin Su Bazlı Nükleer Pil Üretildi

n

Günümüzde cep telefonlarından elektrikli arabalara kadar her alanda piller önemli bir yer kaplıyor. Bu nedenle bilim insanları ve teknoloji şirketleri  pil ömrü ve verimliliği arttırmak için yeni yollar arıyor. Missouri Üniversitesi’nden bilim insanları dünyada ilk kez verimli su bazlı  nükleer pil geliştirdi. Pil uzun ömürlü ve otomobillerden uzay teknolojilerine pek çok alanda kullanılabilecek kadar güvenli bir enerji kaynağı olduğu belirtiliyor.

“1950’lerden beri çalışılan beta voltaikler  radyasyondan güç üretebilen bir enerji kaynağı aslında.Kontrollü nükleer teknolojiler normalde tehlikeli değil. Şimdiden pek çok ticari nükleer kullanım mevcut aslında. Örneğin evimizde kullandığımız yangın dedektörleri ve acil çıkış işaretleri,” diyor Elektrik,Bilgisayar ve Nükleer Mühendisliği’nden Doç. Dr. Jae W. Kwo .

Radyoaktif stronsiyum-90 izotopu kullanan batarya su bazlı elektrokimyasal kimyasal enerjiden yararlanıyor. Nanoyapılı titanyum dioksit elektrotu platin kaplama ile etkili bir şekilde elektronları toplayarak enerjiye çeviriyor.

“Su tampon gibi davranarak, cihazda yüzey plazmonları yaratarak verimin artmasına yardımcı oluyor. Bu iyonik solüsyon çok düşük sıcaklıklarda kolayca donmadığından otomobil bataryaları dahil pek çok alanda belki de uzay mekiklerinde kullanılabilir,” diyor Doç. Dr. Kwon.

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Baek Hyun Kim, Jae W. Kwon. Plasmon-assisted radiolytic energy conversion in aqueous solutions. Scientific Reports, 2014; 4 DOI: 10.1038/srep05249

nükleer pil

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sitenizi yeni keşfettim. Zevkle takip ediyorum. Sizi kutlarım çok önemli bir hizmet veriyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu