BiyolojiGenetikİlginç BilimMakalelerYeni İcatlar

Ekstra DNA Yedek Lastik Gibi Davranarak Kanseri Engelliyor

yedek dna

Yedek lastik taşımak her zaman iyidir, ne zaman lastiğinizin patlayacağı bilinmez. Genomlarımızın da yedek lastiği olduğunu biliyor musunuz? ACS Central Science, dergisinde bilim insanları tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, ekstra guanin dizilerinin DNA ‘da yedek gibi işleyerek, pek çok kanser gelişimini engellediği ortaya kondu.

DNA’da çeşitli hasarlar oluşarak ,onu dengesiz hale getirerek kansere davetiye çıkarabilir. Genetik materyale en yaygın zarar , oksidatif stresten gelir. Vücut prosesinde önemli kimyasallar veya en basit şekliyle nefes almayan oksijen formundaki ürünler sayesinde DNA bazları zarar görebilir en çokta baskın guaninler. Vücudumuz kanser olmamak için bu DNA’yı onarmalıdır. Enteresan bir biçimde DNA düzenleyici G-quadrupleks adı verilen bir yapı devreye girer. Normalde G tipi bilindik onarım mekanizmalarıyla onarılmaz. Buna rağmen çoğu insanda kanser gelişmez. Cynthia Burrows, Susan Wallace ve meslektaşları bu açmazı aydınlatmak için araştırma yaptılar.

Araştırmacılar bilinen onkojen (kanser yapan genler) dizinlerini tarayarak, çoğu yapıda kuadrupleks oluşumu için gerekli dört Guanin-uzatmasının olduğunu ve beşinci G-uzatmasının bir veya daha fazla bazın akış yönünde olduğunu gösterdi. Ekip ekstra guaninlerin aynı yedek lastik gibi davrandığını, gerektiğinde hası kaldırmak için değiştirildiğini gösterdi. Oksidatif stres altındaki in vitro(laboratuar ortamın) yapıya bu kuadrupleks oluşum sekansları katıldığında, farklı testlerde ekstra guaninlerin kuadrupleks yapıyı kıvırarak, onarım enzimleri tarafından ulaşılabilir kıldığını gösterdi.  Ayrıca G kuadruplekslerin çoğu genomda büyük oranda korunduğuna dikkat çeken araştırmacılar , bu doğuştan gelen güvenlik özelliğinin çoğu yaşam formunda olabileceğini işaret ediyorlar.

Kaynak : ScienceDaily 

Araştırma Referansı :

  1. Aaron M. Fleming, Jia Zhou, Susan S. Wallace, Cynthia J. Burrows. A Role for the Fifth G-Track in G-Quadruplex Forming Oncogene Promoter Sequences during Oxidative Stress: Do These “Spare Tires” Have an Evolved Function? ACS Central Science, 2015; 150706102953001 DOI: 10.1021/acscentsci.5b00202
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu