GenetikTeknoloji Haber

Ehang 184 Tek Kişilik Drone ile Sentetik Organ Taşınacak

ehang-184-aav-passenger-drone-19

Bu sene CES’de tanıtılan tek kişilik drone EHang 184, oldukça ilgi çekmişti. Çinli firma tarafından üretilen drone şimdi de bir biyoteknoloji firması ile birlikte çalışarak acil durumlarda organ nakli taşımacılık yapmayı planlıyor.

Drone ya da diğer adıyla ihaları acil tıbbi destek üniteleri için kullanma fikri Avustralyalı Flirtey ve Matternet tarafından kullanılmıştı. Flirtey’nin FAA’den drone taşımacılığı için FAA’den onayı bile var.

Fakat küçük quadkopterlerle birkaç paket ilaç taşımakla, insansız bir helikopterle sentetik organlar taşımak başka bir şey. Ehang 184 drone bir insanı bir yerden diğer bir yere 16 km’ye kadar taşıyabilmek için tasarlandı. Ehang’ın insan taşırken deneme videoları da mevcut.

Kamu yararı şirketi Maryland Tabanlı  Lung Biotechnology Ehang ile birlikte çalışarak , önümüzdeki 15 yıl çalışarak otomatik organ taşımacılığı amacıyla çalışmayı düşünüyor.

ehang-donors-1

Manufactured Organ Transport Helicopter adı verilen programda 1000 araca kadar satın almayı planlıyor. Lung Biotechnology üretim tesislerinden çıkacak taze üretilmiş organlar önceden hazırlanmış bir rotada bölgedeki hastanelere ulaştırılacak. Alımlar aynı zamanda Federal Havacılık Kuruluşu (FAA) tarafından MOTH havacılık onayı alması ve aynı zamanda Lung Biotechnology ’nin FDA tarafından onay alması gerekiyor.

Bilim insanları implant yapay organların üretiminde oldukça büyük gelişme gösterdiler. 2014’de fare üzerinde sıfırdan tümüyle fonksiyonel organ geliştirdi. Bu yılın başlarında karaciğer dokusu geliştirmede ve 3D baskıda büyük ilerlemeler yaşandı.

Bunun bir parçası olarak Lung Biotechnology şirketi yapay akciğerler ve domuzdan insana ksenotransplantasyon ve kök hücrelerle çalışarak  bu teknolojilerde arasında deneyler yapıyor.

Diğer taraftan bu gelişme için gereken teknolojiler halen kanıtlanmadığından, halen onay gelmeden konuşmak pek bir şey ifade etmiyor. Fakat diğer taraftan drone sevkiyatları ve yapay organlar hakkında tüm dünyada çalışan pek çok zeki insan var. Fakat artık bu fikirler hayata belki de geçmek üzere , o yüzden geleceğe hazırlanın.

Kaynak  :  Gizmag

ehang-184-aav-passenger-drone-4

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu