Sorting by

×
İlginç BilimTeknoloji HaberYeni İcatlar

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 10 BULUŞ

Bilimsel devrimin 1600′ lerin sonundan 18. yy’ ın sonuna kadar en radikal buluşlarını yaptığı görülebilir. Bilimsel fikirlerin sosyal ve politikal çevrelerde yayılmasıyla aydınlanma yaşandı. Bu buluşların çoğu, çağın en zeki ve dahi bireyleri tarafından ömürlerini bilime adayarak buldukları, günlük hayatın vazgeçilmezi olan buluşlar. Bu radikal buluşlar dünyayı değiştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte Dünyayı Değiştiren 10 Buluş 

 

10. Saban 

Teknolojik açıdan kıyaslama yaptığımızda saban oldukça ilkel gözükse de saban pek çok buluşa ön ayak oldu. Saban ile toprak daha hızlı sürülerek, daha çok ürün alındı. Zaman içinde saban yerini daha gelişmiş teknolojilere bıraksa da saban tarımı geliştirerek, daha fazla yiyecek üretilmesini sağladı.

 

9. Teker

M.Ö 3100 yıllarında bulunduğuna inanılan teker , ulaşım ve taşımacılığı kolaylaştırdı. Bugün halen değişik teker türleri geliştirilmeye devam ediyor. Tekerleksiz bir araba düşünülemez.

 

8. Matbaa 

Kağıt binlerce yıl önce Çinliler tarafından  bulunsa da , basım işlemi binlerce sayfa bilginin basılmasını sağlayan işlem. Kitaplarda matbaada basılmadan önce özel olarak hazırlandığından sadece çok zenginlerin alabildiği şeylerdi. Matbaa ile pek çok kitap basılarak, orta çağa son verildi.

 

7. Buzdolabı 

Herkes şöyle soğuk bir ayran içmeyi sever sanırım bu sıcak havalarda. Buzdolabı Oliver Evans ve Carl Von Linde tarafından bulundu. Ayrıca Einstein’ ın da bir buzdolabı patenti olduğu biliniyor.

 

6. İletişim Araçları 

Bugünkü iletişim araçlarımız telefon,telgraf, televizyon ve radyo olmasa ne yapardık ? İletişim teknolojileri son 100 yıldır var. Telgraf Samuel Mors, telefon Alexander Graham Bell ve televizyon Logie Baird tarafından bulundu. Ayrıca tarihtte radyonun Guglielmo Marconi tarafından bulunduğu bilinse de, bazı kaynaklara göre radyoyu Nikola Tesla buldu. Zaten pek buluşu  olan Tesla, radyo ve radar teknolojilerini bulmuştu.

 

5. Buharlı Motor

Buharlı motorların bulunması endüstriyel devrimi beraberinde getirdi. Bu buluştan önce ulaşım oldukça yavaştı ve güvenilmezdi. Thomas Newcomen’ ın bu buluşuyla ulaşım tümüyle değişti. Bugün halen pek çok enerji santrali buhar türbinleri kullanmakta.

 

4. Otomobil 

İlk otomobili 1885′ de Karl Benz ‘in yaptığı söylenir.  Bu buluş çok pahalı değildi ve böylece pek çok kişi araba sahibi olmaya başladı. Zamanla fiyatlar düştü ve herkes araba almaya başladı. Bu buluşla insanlar özgürlüklerin kavuşarak, mobil oldular.

 

3. Ampül

Ampül bilindiği kadarıyla Thomas Edison tarafından bulundu. 1870′ lerde bulunduğu düşünülüyor. Ayrıca bazı fikirlere göre Edison’ ın yanında  çalışan yetenekli mühendis Nikola Tesla’ da ampülü bulmuş olabilir.

 

2. Bilgisayar

Bilgisayarlar günümüzde çok çeşitlendi ceplerimize bile girdi. Bilgisayarı tek bir insanın bulmadığı belirtiliyor. En büyük katkıyı ise Charles Babbage ve Alan Turing’ in(Enigma’ nın muciti) yaptığı söyleniyor. Ayrıca Blaise Pascal’ ında bilgisayarların gelişimde katkısı olan hesap makinesini bulduğu söyleniyor.

 

1.    İnternet

Bilgisayarları birbirine bağlayarak inşa edilen ilk ağa DARPA(Defense Advanced Research Projects Agency) yani  Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansının yaptığı biliniyor.  Tümüyle askeri olan bu organizasyonla ilk ağ kuruldu. Bu ağ ile internet alyapısı oluşturuldu ve dünyaya hızlı bir şekilde yayıldı. TCP/ IP konsepti ve tasarımı 1970′ lerde bir grup bilimadamı ve bilgisayar mühendisleri tarafından yapıldı. Şüphe yok ki, internet en büyük buluş.

 

 

http://www.toptensthings.com/2012/08/10-inventions-that-changed-the-world/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu