Çarşamba , Temmuz 15 2020

Dünyanın İlk Kalıcı Gözenekli Sıvısı Üretildi

Queen Üniversitesi’nden bilim insanları dünyanın ilk gözenekli sıvısını üreterek karbon yakalama teknolojilerinde devrimsel bir teknolojiye imza attı . Queen Üniversitesi Kimya ve Kimya Mühendisliği bölümünden araştırmacılar, Liverpool Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla birlikte çalışarak, büyük miktarlarda gaz absorblayabilen bir sıvı geliştirdiler. Araştırmanın sonuçları Nature dergisinde yayınlandı.

Üç yıllık araştırma projesinde daha verimli ve temiz kimyasal proseslerle, petrol gazı santralleri gibi kaynaklardan açığa çıkan karbon dioksitlerin hapsedilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirildi.

Araştırmacılar katı gözenekli bileşikler olarak bilinen metal organik kafes yapılarından farklı bir molekül üreterek, sıvılarda kalıcı gözenek yaratmayı başardılar. Gözenekli makromoleküler sıvılar,  boş kolloid silika küreler içeriyor.

 gözenekli sıvı belfast

Queen Üniversitesi Kimya ve Kimya Mühendisliği’nden Prof. Stuart James ; “Kalıcı gözenekler ve delikler içeren materyaller teknolojik açıdan çok önemli. Bu materyaller plastik şişelerden petrol üretimine kadar her alanda kullanılıyor. Buna rağmen gözenekli materyaller katı fazda oluyordu. Fakat biz özel bir materyal geliştirerek, sıvıların her boşluğu doldurmadığı bir bileşen geliştirdik. Çünkü sıvılarda boşluklar bulunursa, büyük miktarlarda gazın çözünebileceğini keşfettik. İlk yapılan deneylerde yeni bir materyal geliştirmek için neyin gerektiğini anlamamız gerekti. Elde ettiğimiz sonuçlar, gazların çözünürlüğüne dair uzun dönem araştırmalara imkan verdi.”

“Birkaç yıllık daha araştırmaya ihtiyaç var, eğer bu gözenekli sıvılara ilişkin uygulamalar bulursak, yeni veya geliştirilmiş kimyasal proseslere neden olabilir,” diyor Prof. Stuart James.
Araştırma Referansı :  Nicola Giri et al. Liquids with permanent porosity, Nature (2015). DOI: 10.1038/nature16072

Kaynak:  http://phys.org/news/2015-11-porous-liquid.html#jCp

RSC

gözenekli

Facebook Yorumları

Bu haber 1221 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Hibrit Motorlu Biyo-Bozunur Nanomotorlar Hastalıklı Dokuya İlaç Taşıyacak

Nano makineler, nano motorlar sayesinde vücuttaki kimyasal enerjiyi harekete dönüştürerek vücudun istenilen bölgelerine ilaç taşınımı …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: Dünyanın İlk Kalıcı Gözenekli Sıvısı Üretildi - Vayb.me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.