Sorting by

×
Yeni İcatlar

3D Yazıcıyla Dünya’nın En Küçük Testeresi ve Matkabı Üretildi

testere

Lance Abernethy, 3 boyutlu basılı dünyanın en küçük ve dairesel bir testeresini ve matkabını üretti. Peki 3 boyutlu basılmış,küçük ve dairesel testereniz ve matkabınız olsa ne yapardınız? Sanki bir cücenin takım çantasına sığacak bir testere gibi gözüken bu alet gerçekten çalışıyor. Abernethy’nin en son üzerinde çalıştığı 3 boyutlu dairesel testere; baş parmak tırnağı kadar,belirsiz ve neredeyse bir evrak çantasına uyan bir tasarıma sahip.

3DPrint.com tarafından verilen bir bilgiye göre; Abernethy,testerenin dizaynı için Onshape adlı bir yazılım kullanarak ve Ultimaker 2  3 boyutlu yazıcısını kullandı. Bu testere de aynı normal bir testerede olduğu gibi bilindik parçaları olan testere sapı,kişinin güvenliği açısından ise testerenin dış katman koruması ve iki yarısını sarıp ona şekil veren ana parçaya dahil parçaları da içermektedir.Testerede 0.5 mm kabuk kalınlığı ve 21-40 mikron katman yüksekliği bulunmakta.Abernethy’nin gereken her şeyi dizayn etmesi ve basması,1 saatten az bir zamanına mâl olmuş.

Auckland,Yeni Zelanda’da yaşayan mühendis  Abernethy: “Bu testere,örnek matkaba karşın sadece doğal bir gelişme oldu.” diyerek görüşünü de ifade etmişti; “Aynı Makita setimde olduğu gibi buna benzer aletler üretmek hoşuma giderdi.Yine de bu seti üretebileceğimden emin değilim, “

Testereyi çalıştırmak için işitme cihazlarındaki pilleri kullandı. Testerenin tutacağındaki ufacık bir düğmeye bastığınızda çalışıyor fakat gerçekte henüz hiç bir şeyi kesemiyor. Abernethy tasarımı 3-D yazıcıdan geçirerek, gerçekten kesecek hale getirmeyi planlıyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek matkap ve testere hakkında kafanızda bulunan soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

Kaynak: 3DPrint.com

3d yazıcı makita ve miniği

Daha Fazla Göster

Kağan Burunsuz

Ankara doğumlu 15 yaşında bir lise öğrencisiyim. İnsan uygarlığıyla ilgili araştırmalar yapıyorum. Genel konular olarak Dil ve Tarih'e meraklıyım. Ayrıca Bilim ve Uluslararası ilişkilere de merakım var. Üzerinde durduğum, güncel olarak takip ettiğim konular genellikle insanlığın kökeni hakkında yapılan araştırmalar ve dillerle ilgili ufak ama detaylı konulardır. Zamanım oldukça sizlere bu konular hakkında bilgi vermek için uğraşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu