İlginç BilimMakalelerPaleontoloji

Dünyanın En Büyük T.Rex’i Rapor Edildi

Alberta Üniversitesi’nden paleontologlar bugüne kadar bulunmuş dünyanın en büyük Tiranozor rex’ ini( Tyrannosaurus rex ) rapor etti. Scotty takma isimli dinozor 13 metre uzunluğunda bir devdi. Normal bir arabanın 4 mt civarında olduğunu düşünürseniz, bu dinozor neredeyse otobüs büyüklüğünde bir devdi.

“Bu T.rexlerin en irisiydi. Normalde Tiranozorlar arasında boyut farkları var. Bazıları daha ince yapılıyken, bazıları daha sağlam duruyor, “diyor Biyoloji Bilimleri bölümünde doktora sonrası öğrenci Scott Persons. Scotty’nin ayakları,kalçaları ve hatta omuzları bile diğer T.rexlere göre çok iri.

Gerçekten de , Scotty kutlama yapılacak kadar büyük bir dinozor . Ayak kemiklerinde yapılan analize göre, yaşarken 8800 kg ağırlığıyla diğer etçil dinozorlardan çok daha büyük. Bu da Scotty’yi oldukça büyük proje haline getiriyor.

İskelet ilk olarak 1991’de keşfedildiğinde Alberta Prof. Phil Currie çağrılmıştı. Fakat kemikleri saran kumtaşı nedeniyle kemiklerin çıkarılması 10 yıldan fazla sürdü. Bugün artık Scotty’nin üstünde tümüyle çalışılabiliyor.

Aynı Scotty bilinen eski T.rex. Her ne kadar Tiranozorlar çabuk büyüyor ama genç ölüyor. Bu T.rex’in 30 yaşlarının başında öldüğü düşünülüyor.

” Fakat tiranozor standartları açısından düşünürsek, bu gerçekten uzun hayat. Ayrıca bu çok vahşi bir dinozor. İskelet patolojisi açısından kemik kayıtları büyük yaralara işaret ediyor,” diyor Persons.

Scotty’nin yaraları arasında kırılmış kaburgalar,enfekte çene ve muhtemelen diğer bir T.rex tarafından ısırılmış bir kuyruk.. yani savaş yaralarına…

“Her daim daha büyük keşiflerin yapılabileceğini düşünüyorum. Fakat bugünü ele alırsak, bu tiranozorun özelliği onu bilim dünyasında biline en büyük kara yırtıcısı yapıyor,” diyor Persons.

Mayıs 2019’da Royal Saskatchewan Müzesi’nde Scotty için yeni bir fuar düzenlenecek.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190322163331.htm

  1. W. Scott Persons, Philip J. Currie, Gregory M. Erickson. An Older and Exceptionally Large Adult Specimen of Tyrannosaurus rexThe Anatomical Record, 2019; DOI: 10.1002/ar.24118
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu