MakalelerPaleontoloji

Dinozorlar 66 Milyon Yıl Önce Avrupa’da Hızla Yokoldu

ANARESİM

Yeni yapılan bir bilimsel araştırma,  dinozorların 66 milyon yıl önce yeryüzüne asteroit çarpmasından  ve soylarının tükenmesinden çok öncesinde Avrupa’ya zaten yayıldığını gösteriyor. Özellikle dinozorların evriminin son basamağı olan son kretase(tebeşir taşı dönemi) döneminde bir asteroit çarpması ile dinozorların yok olması teorisi genellikle Kuzey Amerika’dan çıkarılan fosillerle desteklenir. Fakat son yapılan çalışma dinozorların Avrupa’da da yayıldığını bize gösterdi.

Araştırma son  20 yıldaki Avrupa’da bulunan fosillerle yapılan çalışmaları içeren kapsamlı bir çalışma. Son kretase dönemine ait dinozor fosilleri, yaygın bir şekilde İspanya, Fransa, Romanya ve diğer ülkelerde keşfedildi. Bunların çeşitliliğine ve yaşlarına bakarak, Bükreş Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Fakültesi tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, Avrupa ekosisteminde geç Kretase dönemine ait dinozor kalıntılarının yayılmasını açıklıyor.

Kretase dinozorlarını bulmak için en uygun bölge olan İspanya ve Fransa Pirene’lerinde, et ve ot yiyen türlerin varlığı ve asteroid çarpmasından önceki son bir kaç yüz bin yıldaki yayılması kanıtlandı.

Bükreş Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Fakültesi’nden Dr Csiki-Sava, “Uzun bir süre Avrupa, son kretase döneminin kıtasal ekosistemleri, bunların evrimi, içeriği ve doğası konusunda diğer kıtalar tarafından gölgede bırakılmıştı. Son 25 yılda ise Avrupa genelindeki çabalar, bilgimizi artırdı ve şimdi de bu buluşların öneminin kabul gördüğü ve Dinozor çağının bitimindeki yaşam ile ilgili yeni hikayelerin üretildiği bir döneme giriyoruz,” dedi.

Edinburgh Üniversitesi’nden Dr Steve Brusatte,  “Hepimizin bildiği gibi yaklaşık 66 milyon yıl önce bir asteroid çarptı ve dinozorlar yok oldu, ancak bu hikaye tek bir kıtadaki – Kuzey Amerika – bulgulara dayanıyor. Şu an biliyoruz ki Avrupa da asteroid etkisinden ciddi oranda etkilendi, öyle ki tüm Dünya’da dinozorlar aynı etkiden yok oldu,” diyor.

Bu çalışma açık erişimli olarak yayın yapan Zookeys’te yayınlandı. Bu çalışma asteroit etkisinden önce dinozorların Avrupa’da yayıldığını bize gösterdi.

dinozor-a

dinozor-b

harita c

Kaynak:

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150113121218.htm

Resim Kaynağı

http://zookeys.pensoft.net/articles.php?id=4474&display_type=list&element_type=9

Makale Referansı:

Zoltan Csiki-Sava, Eric Buffetaut, Attila Ősi, Xabier Pereda-Suberbiola, Stephen L. Brusatte. Island life in the Cretaceous – faunal composition, biogeography, evolution, and extinction of land-living vertebrates on the Late Cretaceous European archipelago. ZooKeys, 2015; 469: 1 DOI: 10.3897/zookeys.469.8439

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu