Uzay-Zaman

Dawn Uzay Aracı Cüce Gezegen Ceres’ten Yeni Görüntüler Yolluyor

ceres

Dawn uzay aracı cüce gezegen Ceres’e hızla yaklaşıyor ve bize bu gezegen hakkında bir dizi fotoğraf yolluyor. Ceres’in yeni 27 piksellik görüntüsü, Aralık ayının başında alınana göre 3 kat daha yüksek çözünürlükte.  Dawn uzay aracı bir kaç hafta sonra, 6 Mart’ta daha iyi görüntüler sunmaya başlayacak, çünkü bu tarihten itibaren araç Ceres’in yörüngesine girme hazırlıklarına başlayacak kadar yaklaşacak.

NASA’nın Jet İtki Laboratuarı’ndan (NASA/Jet Propulsion Laboratory) Marc Rayman: “Güneş Sistemi’ndeki cüce gezegenlerden biri olan Ceres hakkında çok az şey biliyoruz. Dawn uzay aracı bizim bildiklerimize yeni şeyler aktaracak gibi duruyor. ” diyor.

ceres

Ceres Hakkında Kısa Bir Hatırlatma

Ceres, Güneş Sistemi’nde en küçük cüce gezegendir. Ana asteroit kuşağında yer alır, Mars ile Jüpiter arasındaki en büyük cisimdir. 1 Ocak 1801 tarihinde İtalyan astronom Giuseppe Piazzi tarafından Palermo’da bulunmuştur. Piazzi, gördüğü cismin önce bulutsuluk içermeyen, yıldıza benzeyen bir kuyruklu yıldız olduğunu düşünmüş, ancak kısa sürede yaklaşık dört yıllık bir peryodu olan bir “gezegen” olduğunu farketmiş, bu cisme Sicilya’nın koruyucu tanrıçası Ceres’in adını vermiştir. Asteroitler arasında ilk keşfedilen olduğu için 1 numara ile adlandırılmıştır. Aynı zamanda 50 yıl boyunca da 8. gezegen olarak sınıflandırılmıştır. 950 km çapında olan Ceres, Asteroit Kuşağı’nın açık ara en büyük cismidir ve kuşağın toplam kütlesinin %32’sine sahiptir. Gözlemler sonucunda şeklinin düşük yerçekimine sahip diğer asteroidler gibi düzensiz değil de küresel olduğu ortaya konmuştur. Ceres asteroidinin yüzeyinin su buzu ve karbonat, kil gibi çeşitli hidratlı minerallerden oluştuğu tahmin edilmektedir. Ceres, taş – kaya bir çekirdek ve buzdan oluşan bir manto yüzeyi ile farklılaşmış olarak görünmektedir. Yüzeyinin altında sıvı sudan oluşan bir okyanus olma ihtimali bulunmaktadır. Yüzey sıcaklığı yaklaşık -38 °C(235 K)’dir.

Ceres’in en iyi görüntüleri 2003-2004 yıllarında Hubble Teleskopu tarafından çekilmişti. 13 Ocak 2015’te Dawn’ın aldığı bu görüntü Hubble görüntülerinin % 80’i kalitesinde. Ancak ilerleyen günlerde yollayacağı görüntüler Hubble’ın görüntülerinden çok daha iyi olacaktır.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden Andreas Nathues: “Zaten bu son görüntüde Ceres üzerinde büyük krater gibi yapılar görünüyor gibi” dİyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Chris Russell: “Ekibimiz Ceres’i ilk kez bu kadar ayrıntılı görecekleri için oldukça sabırsız. Bu gizemli dünya bakalım bize neler sunacak” diyor.

Dawn uzay aracı bilindiği üzere Ceres’ten önceki hedefi Vesta’ya uğramış ve 30.000’dan fazla görüntüyü iletmişti. Ortalama 525 kilometre çapındaki Vesta’nın çevresinde 2011 ve 2012 yıllarında kalan Dawn, o zamandan bu yana Ceres’in peşindeydi.

Dawn uzay aracının Ceres misyonu, NASA JPL tarafından yönetiliyor.

Dawn hakkında online daha fazla bilgi için: http://dawn.jpl.nasa.gov

KAYNAKLAR:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ceres_(cüce_gezegen)

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150119113142.htm

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu