Sorting by

×
MekatronikUzay-Zaman

CURIOSITY X IŞINLARINI KAYALARA YÖNELTEREK ANALİZ YAPMAYA BAŞLADI

Geçen günlerde Mars’ tan gelen kurumuş nehir yatağı fotoğraflarında sonra, Curiosity robotik kolunu kullanarak ilk kayasını incelemeye başladı. Fotoğraf bir Marslı gününden önce çekildi. Önceki gün Mars’ ta tespit edilen arazinin Mars’ ta daha önceden akan bir nehirden kalmış bir nehir yatağı olabileceği belirtilmişti.  İncelenmeye başlanılan kayaya Jake Matijevic adı verildi. Jake Matijevic bu yıl ölen bir gezgin mühendisi. Matievic Curiosity, Sojourner, Spirit ve Opportunity gezginlerinin yapımında çalışmıştı.

Curiosity Alfa Parçacık X-Ray Spektrometresi kullanarak kayaların içeriğini araştırıyor.  Curiosity’ de bulunan  özel düzenek bunun için alfa ve X ışınları yollayarak numunedeki elektronlara çarpıyor, böylece kayadaki içeriklerin enerjisi salınarak analiz yapılıyor. İlk piklerle beraber Curiosity pek çok piki analiz ederek Mars’ ın kayalarındaki kimyasal içeriği açığa çıkaracaktır.

Curiosty’ nin 10 değişik cihazı için ;

http://www.gercekbilim.com/mars-gezgini-curiosity-nin-kullandigi-10-son-teknoloji-cihaz/

 

Kaynak : NASA

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu