Sorting by

×
FizikMatematikMühendislikUzay-Zaman

Higgs Parçacığının Kütlesi Yüksek Hassasiyetle Ölçüldü

CERN’de Higgs bozonu ilk tespit edildiğinde yıl 2012’yi gösteriyordu. Yani gercekbilim.com’un kurulduğu yılda CERN ‘de Higgs parçacığı keşfedilmişti. 2012’nin en büyük keşfi , belki de Higgs parçacığının tespitidir. İşte CERN’de bulunan ATLAS ve CMS çalışanları Higgs parçacığının bugüne kadar ölçülen en hassas kütle ölçümünü yaptılar.

Higgs bozonu, parçacık fiziğinin temeli olan Standard Model tarafından tahmin edilen en önemli parçacıktır. Bu bozon Higgs alanını temsil etmekle beraber tüm evrene eşit bir şekilde yayılır. Kuarklar ve leptonlar gibi temel parçacıklar, Higgs alanıyla etkileşerek kütle kazanırlar.

Standard Model 1960larda öne sürülse de, 2012’ye kadar hiç tespit edilemedi. Higgs alanı kuramını öne süren fizikçiler 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü aldılar.

İlk tespit edildiğinde beri Higgs bozonunun kütlesinin 125 ila 126 Gigaelektronvolt(GeV) arası olduğu ölçülse de çok hassas bir ölçüm yapılamamıştı. İşte 2011 ile 2016 arasındaki LHC verileri değerlendirilerek, %0,1 hassasiyetle Higgs bozonunun kütlesi 125.35 GeV olarak ölçüldü.

Higgs bozonu da diğer hafif parçacıklar gibi çok hızlı bozunuyor. 2011 ve 2012 yılları arasında Higgs bozonunun önce iki Z bozonuna bozunduğu , sonra da dört leptona dönüştüğü görüldü. 2016’da ise 2 fotona bozunduğu gözlendi.

İşte araştırmacılar tüm bu sonuçları birleştirerek bugüne kadar yapılmış en hassas kütle ölçümünü yapmış oldu. 

Her ne kadar bu yeni ölçüm doğrudan yeni bir fiziğe yol açmayacak olsa da, Standart Model’de Higgs’e dair bulmacaya yeni parçalar eklemiş olacak. Bu kütleyi anlamak parçacığı diğer özellikleri anlamada faydalı olacak ve parçacık hızlandırıcılarında gelmesi beklenen parçacıkları bulmamızı sağlayacak. Tabi hepsi evrenin stabilitesini anlamamıza faydalı da olacaktır.

İleri okuma için CMS Collaboration.

Kaynak: CERN [1],[2]

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu