AstronomiÜtopyaUzay-ZamanVideobilim

Dawn Uzay Aracı Mart 2015’te Ceres’in Yörüngesine Girecek

dawn

NASA’nın Dawn uzay aracı daha önce hiç ziyaret edilmeyen cüce Ceres gezegenine yaklaşmaya başladı. Dawn uzay aracı 2007 yılında fırlatılmıştı ve Mart 2015’te Ceres gezegeninin yörüngesine girmesi planlanmıştı.

Dawn uzay aracı yakın zamana kadar güneşin diğer tarafında kaldığı için iletişimde sorunlar yaşanıyordu. Şu sıralar dünya ile arasındaki güvenli iletişim tekrar kuruldu ve görev kontrol merkezindeki ekip gezegene yaklaşması için gerekli olan manevraları yapması için programlama aşamasını tamamladı.

Dawn, gezegenden 640,000 kilometre uzakta bulunuyor ve saatte 725 kilometre hızla gezegene yaklaşıyor. Dawn uzay aracı gezegenin yörüngesine girmeyi başarırsa tek görevde iki hedefe ulaşan ilk uzay aracı olacak. Dawn 2011 – 2012 tarihlerinde 14 aylığına ilkel gezegen Vesta’yı ziyaret etmişti ve bu ziyaretinden ayrıntılı görüntüler elde etmişti.

Dawn’ın yeni görevi hakkında UCLA’dan Christopher Russell, “Cares bizim için tam bir gizem. Vesta’ya kıyasla sırlarını açığa çıkaran meteorları yok. Tahmin edebildiğimiz tek şey bir sürprizle karşılaşacağımız.” diyor.

Bu iki gezegensel yapıda önemli farklılıklar göze çarpıyor. Ceres daha soğuk iç yapısıyla, Vesta’dan sonra oluşmuş olabilir. Elimizdeki verilere göre Vesta daha önce oluştuğu için çok az miktarda su barındırıyor, o dönemde radyoaktif materyaller açısından çok zengin olduğu için daha sıcak olmasına neden oldu. Ceres onun tam tersi sağlam bir buz mantosu var hatta bu mantonun altında okyanusları bile olabilir.

Ceres ortalama 950 kilometre çapında asteroid kuşağındaki en büyük yapı. Karşılaştırılırsa Vesta ortalama 525 kilometre çapında ve asteroid kuşağındaki ikinci büyük yapı.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca uzay aracı Ceres’e yaklaştıkça Ceres’ten daha güzel görüntüler elde edeceğiz. Ocak ayı sonundan itibaren de bu gezegenle ilgili çok değerli veriler elde etmeye başlanacaktır.

Dawn uzay aracının Vesta ve Ceres misyonu NASA’nın liderliğinde gerçekleşmektedir.

Dawn uzay aracı hakkında daha fazla bilgi için: http://dawn.jpl.nasa.gov

GÖRKEM SAYLAM

KAYNAK:

http://www.bilimnedir.com/uzay/dawn-uzay-araci-cuce-ceres-gezegenine-yaklasmaya-basladi

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141231111911.htm

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu