BiyolojiMatematikUzay-Zaman

Mars Oksijence Zengin Hayat Barındıran Su İçerebilir Mi?

Caltech ve Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan bilim insanları Mars’da bulunabilecek su miktarını hesapladı ve özel koşullar altında düşünüldüğünden daha fazla oksijen içerebileceğini buldu. Yeni geliştirilen modele göre basit bir aerobik(oksijenli) hayat için gerekli olan teorik sınır bile geçilebiliyor.

Elde edilen bu veriler ise, Mars’ın mevcut görünüşü ve yaşam potansiyeli için mevcut bakış açısının aksini iddia ediyor. Normalde Mars’da oksijen olma olasılığı, Mars atmosferinin Dünya atmosferinden 160 kez daha ince olması nedeniyle uzun süre ihmal edildi. Büyük çoğunlukla karbondioksit olduğu düşünülüyor.

“Oksijen yaşanabilirlik açısından anahtar içeriktir,Mars açısından bağıl olarak çok nadirdir,” diyor Caltech’ten jeobiyoloji Prof. Woody Fischer.

“Bugüne kadar kimse Mars’ta aerobik solunma için gereken çözünmüş oksijen konsantrasyonlarını düşünmedi,” diyor JPL’den araştırmanın baş yazarı Vlada Stamenković.

NASA’nın Mars programlarının başlıca hedeflerinden biri sıvı halde su bulmaktır. Geçtiğimiz aylarda ise Avrupa’nın uzay aracı, Mars’ın güney kutbunda buz tabakasının altında su bulunabileceğini öngördü. Tuzlu yüzey altı havuzların bulunabileceğini öngörülüyor, çünkü Mars’da farklı yerlerde de perklorat tuzları görüldü. -73 0C ‘ye varan sıcaklıklarda tuzlu su suyun donma sıcaklığını düşürdüğünden halen sıvı halde su bulunabiliyor.

Fischer ve Stamenković tarafından hipotetik tuzlu su ele alındı. Atmosferden gelen oksijen suya geçen ve su ile hava arasında bir denge kurulur. Eğer tuzlu su ,Mars toprağına yeterince yakınsa, sonrasında atmosferden etkili bir şekilde emilebilir.

Stamenković, Fischer ve diğer araştırmacılar ne kadar oksijen emildiğini gözlemlemek için iki şey yaptılar; ilk olarak oksijenin suyun donma noktasının altında oksijenin nasıl çözülebileceğini gösteren bir kimyasal model geliştirdiler. Sonrasında Mars’ın global iklimini açıklayarak, bunun son 20 milyon yıldan fazla zaman içinde nasıl değiştiğini,gezegenin eksenin ne zaman değiştirerek, bölgesel iklimleri değişimini incelediler. Araştırmacılar çözünürlük ve iklim modellerini birleştirerek Mars’ın hangi bölgelerinin en yüksek oksijen çözebilirliğine sahip olduğunu ve bugün gezegenin yakın jeolojik geçmişine ifadesini gözlemlediler.

Ekip atmosferin en kalın olduğu ve yeterince düşük sıcaklıkların olduğu ortamlarda, suda beklenmeyen miktarlarda oksijen olabileceğini gördüler. Oksijen miktarı ise aerobik solunum için dünyada olması gerekenden çok daha fazla.Ayrıca son 20 milyon yılda Mars’ın eksen eğikliği değişti. Bu süre zarfında, en yüksek oksijen çözünürlükleri son beş milyon yıl içinde meydana geldi.

Elde edilen bulgular gelecek Mars görevlerinde yaşam arayan gezginler için daha iyi hedefler sağlayabilir.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181022171911.htm

  1. Vlada Stamenković, Lewis M. Ward, Michael Mischna, Woodward W. Fischer. O2 solubility in Martian near-surface environments and implications for aerobic lifeNature Geoscience, 2018; DOI: 10.1038/s41561-018-0243-0
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.