Sorting by

×
BilimMekatronikMühendislikUzay-Zaman

CURIOSITY “MERAK” NUMUNE TOPLAMAYA BAŞLIYOR

Curiosity’ nin bir haftadır süren robot kolu karakterizasyonu bitti. Kol artık kullanılmaya hazır ve bugün kullanılarak Mars kayalarını analiz edecek. 

Kolun aktiviteleri arasında Mars kumunu elemek, matkabıyla deldiği kayaları tozlaştırarak kepçesiyle numune toplamak yer alıyor. Bu cihaz, Mars Taşlarının Analizi için Toplama ve Taşıma veya diğer adıyla  CHIMRA (the Collection and Handling for In-situ Martian Rock Analysis)  , robot koluyla numuneyi  analiz cihazlarına aktarmadan önce odacıklar ve labirentlerde bölerek, elekten geçirerek homojenleştiriyor.

 

 

 

Kullanılan Elekler

 

 

Ayrıca kolun bir diğer aktivitesi gözlemleme tepsisini görüntülüyor.

Ayrıca, Curiosity’ nin bilimsel cihazlarının ve ölçümlerinin yanında Mast Kamerası da Mars’ ın ayı olan Phobos’ un güneşin önünden geçerken gözlemlerini yapıyor.

 

Mast Kamerası , diğer adıyla Mastcam bir gezgindeki ilk kamera değil, fakat en gelişmişi olduğu kesin. Curiosity’ de fotograf ve video çekmek için programlandı. Ayrıca çektiği fotografları birleştirerek muhteşem panoramalar yapabilecek.  Yüksek çözünürlüklü lensleriyle HD kalitesinde (10 fr/sn) video çekecek monokromatik ayarlar sayesinde tek renkli elektromanyetik spektrumlar yaratabilecek. Bu kadar veriyi depolarken, hepsini arabelleğe alıp, sıkıştıracak ve verileri tekrar dünyaya gönderecek.

 

 

 

Kaynak :http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/index.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu