Sorting by

×
FizikKimyaTeknoloji HaberÜtopyaUzay-Zaman

Çin Füzyon Reaktörü Güneşin Sıcaklığının 6 Katına Ulaştı

Çin temiz sınırsız enerji nükleer füzyonda bir adım öne geçerek, 100 milyon C0 sıcaklığa ulaştı. Çin Experimental Advanced Superconducting Tokamak’ında (EAST-Çin Deneysel Gelişmiş  Süperiletken Tokamak )ulaşılan sıcaklık güneşin içinde 6 kat daha sıcak ve 10MW ısıtma gücü sağlıyor. Bu işlem sayesinde nükleer füzyonun pratiklerinde aşama kaydedildi.

2006 yılında operasyonlara başlayanÇin’in tasarladığ,geliştirdiği EAST, Çin Bilimler Akademisi’nin (CASHIPS) Hefei Enstitüleri Enstitüsü’nde yer almakta ve sürekli devlet operasyonları ve ITER ile ilgili fizik araştırmaları için açık bir test tesisi olarak kullanılmaktadır. Diğer tüm  füzyon deneylerinde nihai hedef pratik nükleer füzyon reaktörü üretmektir.

EAST bir tokamak reakötrü , dev bir metal simite benziyor ve sert bir vakum altında, hidrojen atomları enjekte ediliyor. Bu atomlar sonrasında ısıtılarak, farklı metotlarla plazma yaratılarak, sonrasında güçlü bir dizi  süperiletken mıknatısla sıkıştırılıyor.

Son olarak plazma çok sıcak bir hale geliyor ve reaktörün içinde güneşin içindeki reaksiyonlar taklit ediliyor. Böylece hidrojen atomları birleşerek büyük miktarda enerji yayıyor. Asıl amaçsa sonunda kendi kendine yetebilen ve tükettiğinden daha fazla enerji üreten bir reaktör tasarlamak.

EAST sadece 10 saniyede rekor sıcaklık ve yoğunluklara ulaşmak için 4 farklı ısıtma yöntemi kullanıyor. Alçak hibrit dalga ısıtma, elektron siklotron dalga ısıtma (bir statik manyetik alan ve yüksek frekanslı bir elektromanyetik alan kullanarak), iyon siklotron rezonans ısıtma (bir siklotron) ve nötr ışın iyon ısıtması (hızlandırılmış nötr parçacıkların bir plazmaya plazma içine enjekte edilmesi) bu 4 yöntemdir.

Buna rağmen asıl amaç bir limit belirlemek değil, plazmanın stabilitesi ve dengesini nasıl sağlanacağı, onu nasıl tutacağı ve ileteceğidir. Ayrıca plazmanın duvarlarının enerjik parçacıklarla nasıl etkileştiği inceleniyor. Ayrıca EAST ile radyo frekansın dalga baskı ısıtmanın nasıl kullanılarak yüksek saflıkla plazmanın yönetileceği ,manyetohidrodinamik stabilite idaresi ve de su soğutmalı tungsten dönüştürücü ile ısı atımının nasıl olacağı araştırılıyor.

Kaynak : https://newatlas.com/fusion-china-artificial-sun-east/57237/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Çin Füzyon Reaktörü Güneşin Sıcaklığının 6 Katına Ulaştı – zumre.org

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu