Sorting by

×
AstronomiFizikMakaleler

Büyük Patlama ve Evrenin Oluşumuna Kara Delik Mi Neden Oldu ?

evrenin doğuşu

Perimeter Enstitüsü’nden araştırmacılar, tüm evrenin büyük boyutlu bir kara delikten doğmuş olabileceğini öngörüyorlar. 13,7 milyar önce gerçekleşen Büyük Patlama’ya halen neyin neden olduğu büyük bir soru işareti. İşte Perimeter Enstitüsü’nden bilim insanları büyük patlamadan önce ne olduğuna ilişkin yeni bir fikir sunuyorlar. Biraz kafa karıştırıcı olsa da matematik temellere dayalı, test edilebilir gözüken bu fikir  Scientific American’ nın kapağında  “The Black Hole at the Beginning of Time-Zamanın Başlangıcında Kara Delik ” adıyla yayınlandı.

 Genel olarak büyük patlama uzay-zaman halen tam olarak akıl sır ermeyen tekillik ilkesiyle anlaşılmaya çalışılıyor. Fakat tekillikler fizik kanunlarını alt üst edecek kadar tuhaf  ve sınırlı. Bu bağlamda her şeyin mümkün olabileceği düşünülüyor. Fakat araştırmanın yazarları evrenin belki de daha tahmin edilebilir, tekillikten uzak olabileceğini düşünüyorlar.

Yapılan önerme ise; bizim evrenimiz dört boyutlu bir kara deliğin olay ufkunu saran üç boyutlu bir yapı olabilir. Bu senaryoda; evren dört boyutlu bir evrendeki bir yıldızın çökerek kara deliği dönüşmesiyle, büyük patlamaya dolayısıyla evrenin oluşumuna neden oluyor.
Bizim üç boyutlu evrenimizde kara delikler iki boyutlu olay ufuklarına sahipler ve iki boyutlu geri dönüşü olmayan noktayla çiziliyorlar. Fakat dört boyutlu evrende kara deliği üç boyutlu olay ufku oluyor.

Amaçlanan senaryoda evrenimiz asla tekillik içinde olamıyor, olay ufkunun dışında tutulduğundan tekillikten korunuyor. Genişletilmiş bir dört boyutlu yıldızdan doğan kalıntılar aslında. Araştırmacılar bu fikir ne kadar absürd gelse de uzay-zamanı en iyi tarif eden modern matematik ilkelerine sıkıca bağlı. Özellikler holografinin ilkeleri kullanarak büyük patlama kozmik bir illüzyona döndü. Ayrıca bu model uzun soluklu kozmik bulmacalar adres göstererek, kritik bir biçimde test edilebilir.

Bununla beraber bizim önsezilerimiz dört boyutlu bir kara deliğin olay ufkundan yola çıkıyor. Bununla ne dört boyutlu bir evrene dair konseptimiz ya da dört boyutlu bir evrenin nasıl olabileceğini bilmiyoruz.

Bizim insan önsezilerimiz yanılgıya düşebilse de araştırmalarımız üç boyutlu evrenin evrilmesiyle ancak gerçekliğin gölgeleri açığa çıkarılabilir.

Plato’nun mağarasına benzetme yapıyorlar. Mahkumlar sadece mağaranın duvarında ateşin yaptığı gölgelerin hareketini izleyerek ömürlerini harcarlar.

“Mahkumların prangaları gerçek dünyayı, dışarıdaki bir diğer boyutu algılamalarını engeller. Plato’nun mahkumları güneşin arkasındaki güçleri anlayamaz, bizim 4 boyutlu yığın evreni anlayamamamız gibi. Fakat onlar en azından cevap için nereye bakacaklarını bilirler,” diyor Perimeter Enstitüsü’nden araştırmacılar.

Kaynak : http://phys.org/news/2014-08-black-hole-birth-universe.html

Dergi Referansı :

  1. Razieh Pourhasan, Niayesh Afshordi, Robert B. Mann. Out of the White Hole: A Holographic Origin for the Big BangarXiv, 2014 [link]
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Model Evrenin Başlangıcı Olmadığını Gösteriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu