Tıp ve Sağlık

Bronzlaşma Alışkanlığı ve Diğer Bağımlılıklar Arasında İlişki Kuruldu

Bronzlaşma alışkanlığının ardında başka bağımlılıkların yatabileceği ortaya çıktı. ABD’deki Yale Kanser Merkezi’nden bilim adamlarının araştırması sık sık güneşlenenen ya da solaryuma girenlerin alkol tüketimi ve mevsimsel depresyona oldukça yatkın olduğu gözlendi.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı araştırmada; güneşlenme bağımlılığı olanların, alkol bağımlısı da olma riskinin 6 kat, mevsimsel depresyona yakalanma riskinin ise 3 kat fazla olduğu belirlendi.

Ayrıca bronzlaşma tutkunlarının spor bağımlılığının da 5 kat fazla olduğu gözlendi.

Bilim adamları ultraviyole ışınlara bağımlılığın nedenini halen bilmemekle birlikte,ancak önceki araştırmaların bunu iyi hissetmeyi sağlayan endorfin hormonunun üretimine sağlayan biyolojik bir reaksyiondan kaynaklandığını öne sürdüğünü hatırlattı.

Konuya ilişkin başka araştırmaların da gerekli olduğunu vurgulayan uzmanlar, sonuçların cilt bakımı gibi basit önerilerden , dermatologların önerilerine kadar değiştiğini ve hatta depresyon belirtileri gözlemlenebileceğine dikkat çektiler.

Araştırmanın sonuçları Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology dergisinde yayınlandı.

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu