Sorting by

×
GenelHaberlerUzay-Zaman

BOSS: Karanlık Enerji ve Uzay Geometrisi

SDSS-III Baryon Osilasyon Spektroskopik Araştırması(BOSS-Baryon Oscillation Spectroscopic Survey) ile parlak kırmızı galaksiler ve kuasarların karakteristik boyutları tespit edilerek, erken evrendeki uzaysal yayılımları haritalanacak. Erken evrendeki ses dalgaları, denizdeki kumsal dalgaları gibi yayılır ve kozmik mikrodalgaların arka plan karakteristik göstergeleri gibidir. Bu  dalgalar bugün galaksinin boşluklarında ve duvarlarında evrilmiştir. Baryon akustik osilasyon(BAO) ile bugün galaksiler görünür hale geliyor.Böylece evrenin akustik yansımalarında evrenin önceki haritası 3 boyutlu şekilde çıkarılabiliyor.

BOSS ile yapılan sondajlarla  evrendeki galaksilerin ve kuasarların formları ve evrimleri anlaşılabilecek.

 

Bir Bakışta BOSS
Karanlık Zaman Gözlemleri
2009 sonbahar-2014 Bahar
1,000-fiber spektrokraf, çözünürlük R~2000
Dalga Boyu : 360-1000 nm
10,000 Kare Derece
1.5 milyon galaksinin Kırmızı halkası(Redshift) Z=0.7 için
 160,000 kuasar kırmızı halkası için(redshift) Lyman-α forest spectra  s 2.2 < z < 3

Kaynak: http://www.sdss3.org/surveys/boss.php

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu