Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

BİYOBOZUNUR PLASTİK İLE KIRILAN KEMİKLER YENİDEN OLUŞACAK

Son yıllarda pek çok araştırma enstitüsü iskelet görevi görevi görebilen ve kemik büyümesini hızlandıran implant malzemeleri üzerinde çalışıyor.MIT ve Tuffs Üniversiteleri kollajen bazlı malzemeler üzerinde çalışıyor. Bugün ise Southampton Üniversitesi plastikten üretilen yeni ve kırılan kemikleri büyümesini destekleyen yeni bir implant malzemesi duyurdu.

Yeni materyal kırılan kemiklere yerleştirildiğinde, bal peteği benzeri matriks yapısıyla kan akışını kesmiyor. Komşu kemik iliğindeki bazı kök hücreler bu malzemeye tutunarak kemik hücreleri oluşumuna yardımcı oluyor. Kemik hücrelerine dönüşen bu kök hücreler birleşerek, biyobozunur (biodegradable ) plastikle yer değiştiriyor ta ki, bu plastik tümüyle yeni bir kemiğe dönüşene dek.

Bu prensip kollajen malzemelerin çalışma prensibiyle aynı.

Prof. Richard Oreffo yeni bir teknikle yüzlerce plastik malzemeyi analiz ederek,bunların karışımı ile vücuda zararı olmayan, biyobozunur bir plastik geliştirdi.  Bu plastik karışımı  yapılırken,  toksik olmayan3 tür  plastik birleştirildi. Bu malzemelerin özelliği ise hafif, dayanıklı ve kök hücrelerin tutunabileceği bir yüzeye sahip olmaları. Plastik malzemenin hayvan testleri bitti, sırada klinik deneylerle  insanlar üzerinde test edeilecek.İskoçya Edinburgh Üniversitesi işbirliğiyle yapılan araştırma yedi yıl aldı. Araştırma Advanced Functional Materials dergisinde yayınlandı.

Eğer yeni biyobozunur implant malzemesi insanlarda işe yararsa 3D yazıcılarla istenilen kemikler baştan yaratılabilir.

Kaynak :http://www.gizmag.com/plastic-bone-scaffolding/26170/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu