Sorting by

×
GenelREKLAMTeknoloji

Bir usta mı arıyorum dediniz? En doğru yere geldiniz.

İnternetin belki de en güçlü olduğu zamanlardan birindeyiz. Günümüzde özellikle nesnelerin interneti ve makine öğrenmesi gibi konseptlerle birlikte internetin cihazlarda kullanımı bambaşka bir hal almaya başladı. 

Bununla birlikte bu furyayı yakalamaya çalışan eski tip çalışanlar da işlerini internete entegre olabilecek bir hale dönüştürmeye çalışıyorlar. Özellikle küresel pandeminin etkisi altındaki dünya ekonomilerinde insanların birbirleri ile minimum temas sağlayabilecekleri bir ortam oluşturulmak  istenirken bunun en iyi çözümü internet ve internet teknolojileri olacaktır. 

Bu bağlamda interneti ve internetin bize sunmuş olduğu faydaları kendi iş alanında kullanmakta biraz da onlara dönük gelişmiş bir hizmet sunamayan start up’lara borçlu olan bir sektör var: Mahalle arası esnaf tabir ettiğimiz elinden ustalık gelen küçük esnaf. 

Küçük esnaf, işlerini internete taşımakta nispeten biraz daha geç kaldı. Geç kalmakla birlikte 2017 yılında Slovakya’da doğan bir tecrübe artık küçük esnafımızı kucaklamak için Türkiye’de diyebiliriz: wilio.com.tr.

Tahmin edeceğiniz üzere Wilio, ustalık hizmetlerinin verildiği bir sistem. Bu sisteme müşteri ya da hizmet sağlayıcı olarak kaydolabiliyorsunuz. Biz de bir müşteri şeklinde sisteme kaydolup Wilio’nun kullanıcılarına ne ölçüde yardımcı olduğunu görmek istedik. 

Alanındaki kalitenin adresi Wilio.

Wilio’da bizim ihtiyaç duyduğumuz hizmet, ikinci el beyaz eşyalara bakım yapılmasıydı. Aslına bakılırsa şirketimizde stajyer olarak çalışan Ayşe hanımın bu noktada bir ihtiyacı söz konusuydu. Biz de Wilio ile tanıştıktan sonra bu işlemi Wilio üzerinden halletmeye karar verdik ve Ayşe hanıma da o şekilde bir yol gösterdik. 

Öncelikle biz Ayşe hanımın bozulan buzdolabını tamir ettirmek için bir usta aramak amacıyla Wilio’yu kullanmaya karar verdik. Wilio’nun mobil uygulamasını kullanarak bu işlemi gerçekleştirmek istedik. Sonuç da elbette beklediğimiz ölçüde iyi bir sonuçtu. 

Biz Wilio’yu Android cihazlar için olan sürümünden indirerek kullanmaya karar verdik. Ancak Wilio’nun iOS AppleStore’da da yer aldığını unutmayalım. 

Uygulamayı indirdikten sonra elbette ilk olarak uygulamaya kaydolmanız isteniyor. Kayıt işlemi için klasik e-mail ve şifre belirleme yapılabileceği gibi sosyal medya hesaplarıyla da uygulamaya kaydolunabiliyor. 

Biz de kendi Facebook hesabımızla Wilio’ya uygulama üzerinden kaydolduk. Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra ilanımızı verebileceğimiz iki farklı yöntemin mevcut olduğunu gördük. Ancak ilanı vermeye geçmeden önce aşmamız gereken bir konu daha bulunuyordu. 

Uygulamanın bizden konum bilgisi istediğini gördük. Elbette bu oldukça mantıklıydı. Zira uygulamanın bizden istemiş olduğu konum bilgisi, uygulamanın bize sunduğu ustaların yakınımızda yöremizde olmasını sağlamaktı. Eğer konumunu paylaşmak istemeyen kullanıcıların mevcut olması durumundaysa uygulamaya konumunuzun açık adresini de girebiliyorsunuz. Bununla birlikte ben açık adresimi de vermek istemiyorum diyorsanız uygulamada sadece il ve ilçe bilgileriyle de konum belirtmeniz mümkün. Ancak her halükarda bir şekilde adres belirtmelisiniz ki sizin çevrenizde uygun pozisyonda olan ustalar size önerilsin. 

İki farklı ilan yöntemi 

Wilio’da aradığınız ustayı bulmanın iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler; ilanı doğrudan sizin vermeniz veya ustaların vermiş oldukları ilanları bularak onlara doğrudan başvurmak. Bu iki yöntemin her ikisinde de ustaların müsaitlik durumundan yana şüpheniz olmasın. 

Bunun sebebi de elbette bu tip işleri halletmek isteyen kişilerin genellikle tanıdık bir usta bulmaya çalışmaları geliyor. Tanıdık bir usta bulabilmek için de tabii ki öncelikle eşe dosta soruluyor. 

Ancak eşin dostun yönlendirmesiyle ulaşılan usta da çoğu zaman elinde iş olsa bile o işi bırakıp sizin işinizle ilgilenmiyor ve sizi biraz ertelemek durumunda kalıyor. İşte Wilio’da böyle bir sıkıntı söz konusu değil. 

Zira uygulamada ustaların müsaitlik durumlarını her iş için belirtmeleri gerekiyor. Eğer işi alma durumu müsait olmamasına rağmen kendisini programda müsait olarak tanıtan bir usta ile karşılaşırsanız durumu hemen Wilio teknik destek ekibine bildirmeniz halinde o ustaya cezai yaptırım uygulanıyor. Bu nedenle, sizin kendi işiniz için aradığınız ustanın kesinlikle o iş için o anda müsait olduğundan emin olabilirsiniz. 

Biz de kendi ilanımızı vererek usta aramaya karar verdik. Ancak diğer yöntemle de kolayca usta bulunabildiğini belirtelim. 

Bizim yöntemimizde ilanı doğrudan istediğimiz kriterler çerçevesinde kendimiz veriyoruz. Verdiğimiz ilanda ilanın fotoğraf ve videolarıyla birlikte ilana dair açıklayıcı bir detay yazdık. Buzdolabını neresinin bozuk olduğundan markasına ve hangi yıl üretildiğine dair aklımıza gelen ve bilebildiğimiz tüm detayları ilanda belirtmeye çalıştık. Nitekim ilanı verdikten sonra ilanın detaylarını okuyan Selim usta doğrudan bizimle irtibata geçti ve buzdolabını hemen tamir edebileceğini belirtti. 

İşlemin kendisi için oldukça basit olduğunu ve bir öğrenci kardeşine yardım edeceğini öğrendikten sonra çok cüzi bir miktar ile anlaştık ve Selim usta eve gelerek buzdolabını tamir etmeye başladı. Gelmecen önce Wilio üzerinden almış olduğu resimler ve video görüntü sayesinde ne ile karşılacağını bilen ustamız hızlıca eve geldi ve buzdolabını derhal tamir etti. 

Bu doğrultuda toplam 10 dakika içerisinde uygun bir usta bulacağınıza dair Wilio garantisi mevcut. Nitekim bu işlemlerin tamamı Avrupa’da Wilio’nun kurulduğu ülke olan Slovakya’da oldukça başarılı bir şekilde yıllardır uygulanıyor. 

Zira ikinci yöntemde de beyaz eşya tamiri kategorisinde kendi ilanlarını veren ustaların ilanları içerisinden size uygun olan ustayı bulmanız isteniyor. Burada da yine müsaitlik durumu olan ustaların ilanları karşınıza çıkacak. Sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz ve değerlendirmesini yaptığınız ustayı kiralayabilirsiniz. 

Wilio hakkında

Wilio, daha önce de belirttiğimiz üzere 2017 yılında Slovakya merkezli kurulmuş bir aracılık platformudur. Kurulduğu tarihten bugüne pek çok ülkede kendine yer edinmeyi başarmış uluslararası bir kuruluş olan Wilio’nun en büyük artısı pratik kullanımıdır. Ancak Wilio’ya kaydolacak ustaların onaylanmış birer usta olması gerekmektedir. Bu noktada Wilio, seçici davranmak zorundadır. 

Ustalık gerektiren bir iş meydana geldiğinde bunu çözmek için saatlerce arkadaşlarınızı arayarak bir tanıdık bulmaya çalışmak ya da internette ne olduğu belli olmayan farklı sitelerde vakit öldürmenize artık gerek yok. 

Ustalara doğrudan ulaşma imkanı sunması nedeniyle daha da ekonomik bir çözüm sunan Wilio’da bilgisayara veya akıllı telefon kullanmayı tam olarak bilmeyen biri dahi kolayca usta kiralayabilir. Bu noktada özellikle Wilio’nun mobil uygulamasının oldukça gelişmiş olduğunu belirtebiliriz. 

Wilio’da yer alan ustaların güvenilirlikleri noktasında endişeye gerek yok. 

Wilio ile pratik bir şekilde usta kiralayın ve işlerinizi tek tıkla halledin. Wilio, pratik çözümler sunar. 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu