Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

BİLİMADAMLARI KANSERİ YOKETMEK İÇİN EŞİ GÖRÜLMEMİŞ EFOR SARF EDİYOR

Teksas Üniversitesi Anderson Kanser Merkezi Moon Shots Programı’ nı başlatarak, şimdiye kadar eşi görülmeyen bir çaba göstererek klinik bilimde yaşanan son gelişmeleri kullanarak, kanserden kaynaklanan ölümleri azaltmaya çalışıyor

Amerikan Kanser Cemiyeti’ ne göre, 2015’ e kadar Amerika’ da kanserden kurtulan insan sayısı 11,3 milyona çıkacak. Kanser halen dünyada en çok insan ölümüne yol açan hastalık olmakla beraber, sadece geçtiğimiz 10 yılda 100 milyon kişini kanserden öldüğü düşünülüyor. Kanserin yaptığı yıkımın kalp hastaları,tüberküloz,AIDS (HIV) ve sıtmadan ölenlerinden toplamından daha fazla olduğu söyleniyor.

Moon Shots Programı bu bozucu paradigmaya karşı alanında en yetenekli akademik ve endüstriyle kişileri birleştirerek hastalara en iyi gelecek cihazlar ilaçlar ve poliçeleri olabildiğince hızlı bir şekilde düzenlemeyi amaçlıyor.

Moon Shots Programı John F. Kennedy’ nin 1962′ deki ünlü konuşmasından ilham alarak adlandırıldı. John F. Kennedy konuşmasında; ” On yıl içinde aya gitmeye karar verdik… çünkü bu  mücadeleyi gönüllü olarak kabul ettik, biz bu görevi ertelemeyi düşünmüyoruz , bu görevi başarıyla gerçekleştirmeye niyetlendik. ” demişti Kennedy.

“Nesiller sonra, Moon Shots Programı’ ndaki güven ikonları, kanseri iyileştirmede kaydedilen bir gelişme olarak başka bir tarih yazacaktır.” diyor MD Anderson ‘ın başkanı Dr. Ronald A. DePinho. İnsanlık  kanseri yenmek için acilen harekete geçmelidir. Dr Ronald, 21. yüzyılın bilimve  teknolojisi kullanılarak kansere sistematik ve kapsamlı yaklaşarak , mühendislik hassasiyetiyle yaklaşmamız gerektiğini de belirtiyor.

Moon shot programındaki kanser uygulamalarından bazıları :

  • Akut myeloid leukemia/myelodysplastic syndrome
  • Kronik  lymphocytic leukemia (kan kanseri)
  • Melanoma (Habis urlar)
  • Akciğer Kanseri
  • Prostat Kanseri
  • Üçlü Negatif Göğüs triple-negatif  ve yumurtalık kanser –bu iki kanser moleküler seviyede inceleniyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120921082809.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. inşallah kanserin çaresi tamamen bulunurda insanlık rahat eder. bu haberleri yapan ve bize kısa sürede ulaştıran site yöneticilerine teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu