Sorting by

×
HaberlerTıp ve Sağlık

Bilim Adamları Eroin ve Morfin Bağımlığına Neden Olan Mekanizmanın Bağışıklık Sisteminde Olduğunu Keşfetti

Uluslarası bilim adamlarından oluşan bir ekip tıpta yeni bir çığır açarak, morfin ve eroin bağımlılığının sonlandırılabileceğini, aynı zamanda ağrı eşiğinin arttırılabileceğini kanıtladı.

Adelaide ve Colorado Üniversitesi’ndeki bilim adamları opioid ilaçlarda bağımlılığı arttıran anahtar mekanizmanın bağışıklık sisteminde olduğunu keşfetti.

Laboratuvar çalışmaları gösterdi ki; naloxone adlı ilaç bağımlılık yanıtını seçici olarak bloke etmekte. Journal of Neuroscience’da 16 Ağustos’ta yayınlanacak olan araştırma sonuçları  şiddetli ağrı çeken hastalarda ağrıyı azaltan ve de eroin bağımlılarında bağımlılığı engelleyen yeni benzer formüllü ilaçlarla ilgili. Yeni yapılan çalışmalarda beyinin bağışıklık sistemi bloke ediliyor ve böylece beyindeki sinir ağı etkilenmemiş oluyor.

Dr. Mark Hutchinson, “ Hem merkezi sinir sistemi hem de bağışıklık sistemi bağımlılık oluşurken önemli rol oynamasına karşın, çalışmalarımız beyindeki bağışıklık sisteminin bloke edilmesinin opoid ilaçlara olan isteği engellediğini ortaya koydu.”

Ekip bağışıklık reseptörü TLR4 üzerinde yoğunlaştı.” Morfin ve eroin benzeri opoid ilaçlarda TLR4 reseptörü, bakterilere  bağışıklık tepkisinin benzerini veriyor. “ Dr Hutchinson diyor.

Naloxone  ilacı ise otomatik olarak bağımlılığı kesiyor. Opoidlere gereksinimi bitiriyor, bağımlılıkla ilişkili davranışları kestiği belirtiliyor.Bağımlılıkta yeralan ödül mekanizmasında etkili olan dopamin hormonunun üretimini azaltıp beyindeki nörokimyasal değişimleri dengeliyor.

Bundan sonraki aşama olan klinik araştırmaların 18 ay süreceği belirtiliyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120814213246.htm

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu