Sorting by

×
BilgisayarBilim-Kurgu Sinemaİlginç BilimMatematik

Bilim İnsanları Pi Sayısının 62,8 trilyon basamağını hesaplayarak yeni bir rekora imza attı

İsveçli bilim insanları, süper bilgisayar kullanarak pi sayısının(3,14159265…) 62,8 trilyon basamağını hesaplayarak dünya rekoru kırdı. Pi sayısı sonsuza kadar gittiğinden, sayının küsuratını hesaplamak gittikçe daha da zorlaşıyor.

“Bu hesaplama, süper bilgisayarın 108 gün ve 9 saatini aldı,” diyor Graubuenden Üniversitesi Uygulamalı Bilimler yetkilileri. 

Yapılan bu çalışmanın, Google’ın cloud kullanarak kırdığı rekordan 2 kat, 2020’de kırılan rekordan ise 3,5 kat daha hızlı olduğu ifade ediliyor.

Araştırmacılar Guinnness Rekorlar Kitabı’nın rekoru onaylamasını bekliyor. Rekor onaylanana kadar hesaplamanın sadece son 10 hanesini açıkladılar: 7817924264. Daha önceki dünya rekorunda pi sayısının 50 trilyon basamağına kadar hesaplanmıştı.

Pi sayısı aslen çemberin çevresinin, çapına bölünmesiyle elde ediliyor fakat elde edilen sonuç sonsuza kadar gittiğinden halen pi sayısının tamamı bilinmiyor.

Araştırmacılar halen pi sayısının basamaklarını süper bilgisayarlar kullanarak hesaplamaya devam ediyor. Genelde birçok insan pi sayısının ilk iki basamağı olan 14’ü bilse de, daha ince hesaplamalar için ilk 10 basamağı kullanılıyor, 3.141592653.

İsveç ekibi bu pi sayısı hesaplamalarının; RNA analizi, akışkanlar dinamiği simülasyonları ve metin çözümlemeleri gibi alanlarda işe yarayabileceğini vurguluyor.

Size bonus olarak, pi sayısıyla ilgili bir film önerebilirim. Pi, Darren Aronofsky’ın yönetmenliğini yaptığı 1998, ABD yapımı bağımsız bir filmdir. 1998 Sundance Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülü almıştır. Filmin kahramanı Max Cohen, sayı kuramcısıdır ve doğadaki her şeyin sayılarla anlaşılabileceğine inanır. Büyük sayılarla karmaşık hesaplamaları akıldan yapabilmektedir. Kendi iç dünyasında psikolojik sorunları olan ve kısıtlı dostu olan bu dâhinin ütopik pi arayışını konu alan film matematiğe ilgi duyanların ilgisini çekebilir.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu