Sorting by

×
BilgisayarBilimBilimsel GelişmeElektronikFizikMakalelerUzay-ZamanVideobilim

Bilim Adamları 3 Metre Uzağa Yüksek Doğrulukta Kuantum Bilgiyi Işınlamayı Başardılar

kuantum ışınlanma

Delft Üniversitesi’nden bilim insanları 3 metre öteye bilgiyi ışınladıklarını iddia ediyorlar. Science araştırma dergisinde yayınlanan araştırmaya göre kuantum dolanıklık kullanılarak 100’ de yüz doğrulukla kuantum bitlerin spinleri değiştirilmeden yaptıklarını belirtiliyor.

Teleportasyon veya Işınlanma, kişinin bedenini veya bir eşyayı bulunduğu mekânda yok edip, bir anda başka bir mekânda ortaya çıkarması fenomenine verilen addır.

Terim eski Yunanca’da “uzak” anlamına gelen “tele” sözcüğü ile Latince’de “taşımak” anlamına gelen “portare” sözcüğünden türetilmiştir. Fenomenin kimi mistiklerdeve sufilerde gözlemlendiği ileri sürülür. Terim eski Türkçe’de tayy-ı mekân olarak bilinir.

Fakat halen bu ışınlanma bilim kurgu filmlerindeki gibi Mr Spock’ı bir yere ışınlamaya tam olarak benzemiyor.  Fakat bilgiyi de bir yere ışınlamak yine de benzer bir mantıkla gerçekleşiyor. Parçacıkların dolanıklığı aynı bir taşıma aracı gibi kullanan teknolojide iki parçacık arasında tuhaf birbirine bağlanma aralarında her şekilde gerçekleşiyor. Bu özellik sayesinde bilgi  aktarımına olanak sağlanıyor. Eğer kübitlerin (kuantum bit) birinin spininde değişim olursa, diğer kübittede otomatik olarak değişim oluyor ve bu bilgi değişimi nedeniyle mesaj gibi aktarımı iplikleri taşınabiliyor.
Bugüne kadar bilim insanları bu gibi bir dolanıklık yani iletişim kullanmada zorlanıyorlardı. Çünkü bu gibi bir iletişim yönteminde hata oranı çok yüksek olduğundan gerçek dünyada olanıksız olarak görülüyordu. Araştırmacılar ise bu hatayı sıfıra indirdiklerini iddia ediyorlar. Araştırma raporuna göre elektronları elmasların içinde hapsederek, çok düşük sıcaklıklarda lazerler ateşleyerek kübit yaratıyorlar. Bu elmaslar gerçekten küçük kafesler gibi davranarak elektronları tek bir yerde tutabiliyorlar.  Bu sayede araştırmacılar spinlerin oluşmasına imkan sağlayarak her iki yerde de kübitleri okuyabiliyorlar. Yani bilgi böylece ışınlanarak taşınıyor.
Araştırma ekibinin bir sonraki hedefi ise kübitlerin arasındaki mesafeyi 1300 metreye çıkarmak. Eğer araştırmacıların iddiaları gerçekleşirse kuantum bilgisayarlar ve internetin gelişiminde çığır açılabilir.

ışınlanma-gerçek bilim

Araştırma Referansı: Unconditional quantum teleportation between distant solid-state quantum bits, Science DOI: 10.1126/science.1253512

Kaynak :

http://phys.org/news/2014-05-team-accurately-teleported-quantum-ten.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Teleportasyon

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu