Sorting by

×
Bilimsel GelişmeMakalelerTıp ve Sağlık

BEYİN GENÇLEŞTİREN GENETİK ANAHTAR NOGO RESEPTÖR

Genç beyinlerin yaşlı beyinlere göre , yeni şeyleri öğrenmede daha iyi olduğu sır değil. Yaşlı birine dil öğretmek genç birine dil öğretmekten daha zor mesela. Çünkü genç beyinlerin işlenebilirliği oldukça fazla ve bu sayede travmalardan çabucak iyileşerek çıkabiliyorlar.  Yale Üniversitesi’ nden araştırmacılar, beyin saatini geriye alarak yaşlı beyinleri etkili bir şekilde gençleştirmenin yolunu buldular.

Yetişkin olduğumuzda beynin gelişimi yavaşlayarak daha stabil ve katı bir hal alıyor. Beyin gençleştiren genetik anahtar sayesinde beynin plastikleşmesi engellenebilir. Bu gen sayesinde nöronlar arasındaki sinaptik bağlantılar hızlı bir değişim yaşanarak yetişkin beyindeki plastiklik seviyesi artıyor.  Farelerde bir aylık süreçte beyin fonksiyonları incelenerek, Nogo Reseptör 1 adı verilen, beynin olgunlaşmasından sorumlu genetik anahtar bulundu.

Bu gen olmadan farelerde beyin genç kalarak , beynin yaşlanma fonksiyonu durduruldu. Böylece beyin gençlikteki plastikliğini korudu. Nogo Reseptör yokluğunda yaşlı farelerin beyin hasarı hızla iyileşti. Ayrıca yetişkin farelerde daha kompleks motor görevlerinin geliştiği ve yeni master fonksiyonlarının oluştuğu görüldü.

“Nogo reseptörün insanlarda manipülasyon potansiyeli nedeniyle, beyin travmalarının iyileşme sürecinin kısaltılabileceğini düşünüyoruz”, diyor Yale Üniversitesi’ nden doktora öğrencisi Feras Akbik

Araştırmada ayrıca Nogo Reseptör yokluğunda hafıza kaybının azaldığı, hafızanın daha iyi çalıştığı görüldü. Araştırmacılar nogo reseptörün manipülasyonu ile post travmatik stres bozukluğunun da tedavi edilebileceğini belirtiyor.

Beyinde oluşan hasar nedeniyle hastalar, rehabilitasyon devresinde ellerini hareket ettirebilmek gibi görevleri yeniden öğrenmek zorunda kalıyor. Rehabilitasyonda genç hastaların erişkinlere göre daha hızlı gelişme kaydettiği biliniyor.

Araştırma Neuron jurnalinde yayınlandı.

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/molecular-swicth-old-brain-young/26565/

Araştırma Referansı :

Feras V. Akbik, Sarah M. Bhagat, Pujan R. Patel, William B.j. Cafferty, Stephen M. Strittmatter. Anatomical Plasticity of Adult Brain Is Titrated by Nogo Receptor 1.Neuron, 2013 DOI: 10.1016/j.neuron.2012.12.027

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu