BilimBiyolojiÇalıştay ve EtkinlikGenetikTıp ve Sağlık

HIV Hastalarında, Daha Tehlikeli SARS-CoV-2 Varyantları Ortaya Çıkabilir

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi’nde Güney Afrika’da çıkan beta SARS-CoV-2 varyantının, HIV hastalarında daha ciddi seyrettiği ve daha tehlikeli mutasyonlara yol açabileceği tartışıldı.

AIDS(HIV) hastalarında antiretroviral tedaviler kullanılmasının, SARS-CoV-2 evrimini engellemede anahtar olabileceği düşünülüyor. Çünkü HIV virüsünün vücutta kendini replike etmesi uzun süre engellenmezse immün sisteme büyük zararlar verebiliyor.

“Evrilen mutasyon nötralizasyondan kaçmaya neden oluyor, yani önceki doğal enfeksiyon veya aşılama sonucu oluşan antibadiler, vücudu yeni enfeksiyona karşı korumada daha zayıf kalıyor. Eğer birinin enfeksiyonu uzarsa SARS-CoV-2 daha geniş çaplı olarak mutasyon geçirebilir,” diyor KwaZulu-Natal, Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Alex Sigal.

Dr. Sigal yaptığı vaka sunumunda, ilerlemiş HIV’e sahip hasta , hafif derecede COVID-19 geçiriyor fakat 216 gün boyunca SARS-CoV-2 pozitif olarak test ediliyor. Genom dizinlemesinde sonucunda hastanın SARS-CoV-2 viral popülasyonunun zaman içinde değiştiği diken(spike) proteini üzerindeki anahtar bölgelerde çoklu mutasyonlar geçirdiği ortaya çıktı. Diken proteinin virüsün insan vücuduna bağlandığı yer olduğundan önem taşıyor. Evrilen virüs test edildiğinde, varyant benzeri özellikler göstererek, antibadilerden kaçma yeteneğine sahip olabileceği gösterildi.

“Elde edilen bu bulgular, HIV taşıyan herkesin doğru tedavi aldığından emin olunması gerektiğini gösteriyor. Eğer HIV hastaları doğru tedavi edilmezlerse, immün sistemleri hasar gören insanların daha fazla varyant üretme riskleri vardır.”

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2021-07-highly-mutated-sars-cov-emerged-advanced.html

European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases tarafından sağlanmıştır.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.