Sorting by

×
PsikolojiTıp ve Sağlık

BEYİN DALGALARININ ANALİZİ İLE BİLGİSAYAR OYUNCULARININ YETENEĞİ ORTAYA ÇIKTI

121024133411-large

Bilim adamları, hiç bilmedikleri bir bilgisayar oyunu oynayan insanların kendilerini en çok geliştirenlerini, sadece beyin dalgalarına  bakarak tahmin edebiliyor. Bulgular Psychophysiology jurnalinde yayınlandı. Araştırmacılar, elektroenkephalografi (electroencephalography -EEG) tekniğini kullanarak , 39 sübjenin beyinlerinin elektriksel aktivite piklerini ölçmek için, daha önce bilişsel aktiviteler için geliştirilen Space Fortress oyununu sübjelere oynattı.  Sübjeleri beyin dalgalarının salınımları alfa spektrumunda (saniyede on kez, 10 hertz)  ölçülünce, beyinde daha hızlı öğrenme eğilimi olanların beyin dalgalarının daha az güçle çalıştığı gözlendi. Ayrıca sübjelerin hiçbiri gündelik bilgisayar oyuncusu değildi.

EEG sinyalinin bir oyunda yaşanan gelişmeyi kaydetmek için sağlam bir öngörücü olduğunu belirten; Beckman Fellow ve Kyle Mathewson Illinois Üniversitesi’ nden doktora sonrası araştırmacılara Beckman Enstitüsü Fakültesi Profesörleri, Monica Fabiani ve Gabriele Gratton liderlik ediyor.

Beyindeki elektrik aktivitedeki dalgalanmalar, beyindeki milyonlarca veya milyarlarca nöronun arasındaki iletişimi yansıtıyor. Dalgalanmalar beyinin konuşması gibi, farklı beyin fonksiyonlarında farklı dalgalanmalar oluyor.

Ayırca araştırmacılar, kişiler oyun oynarken nasıl reaksiyon sürelerinin geliştiğini ve hafızanın nasıl çalıştığını gözleyerek gündelik hayatta önemli olan kabiliyetleri açığa çıkardılar.

“ Biz daha fazla alfa dalgasına sahip olan insanların, oyunu bitirmek için en iyi gelişimi sergileyerek, en iy reaksiyon süresine sahip olduklarına gördük,” diyor Mathewson.

Beyinin ön kısmındaki  alfa dalgalarının gücünü arttırmanın mümkün olduğunu , böylece karar verme, dikkat ve kendi kendimizi kontrolün attırılabileceği düşünülüyor.

Kaynak . http://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121024133411.htm

Jurnal Referans :

1. Kyle E. Mathewson, Chandramallika Basak, Edward L. Maclin, Kathy A. Low, Walter R. Boot, Arthur F. Kramer, Monica Fabiani, Gabriele Gratton. Different slopes for different folks: Alpha and delta EEG power predict subsequent video game learning rate and improvements in cognitive control tasks.Psychophysiology, 2012; DOI: 10.1111/j.1469-8986.2012.01474.x

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu