İlginç BilimTıp ve Sağlık

Batı Tipi Beslenme Beyin Fonksiyonunu Bozarak Obeziteye Neden Olabilir

Obezite beyinde farklı kognitif proseslerin arızalanması sonucunda,  yemek alışkanlığının bozulmasına  neden olan bir beyin hastalığı olabilir. Macquarie Üniversitesi’nden araştırmacılar , hafıza inhibisyonunu(engellenme) gösteren bir araştırma yaparak, beyinde hipokampus adı verilen bölgenin engellenmesini, aşırı beslenmeyle ilişkilendirildi. Genelde yemekle ilgili bellekler açken öne çıkar, fakat doymayla engellenir. Yani doyduğunuzda bunun sinyalini alırsınız.

Batı tipi beslenme ile hayvanlarda yapılan çalışmalarda, yüksek yağ ve şeker ön planda tutularak sebze ve lifli beslenme geri planda tutuldu. Bu beslenme tipi bellek inhibisyonuna neden olarak hippokampüsün kabiliyetini bozuyor. Yani Batı tipi beslenme lezzetli yemekler tarafından yayılan koku ve görme hissini tetikleyerek onlara karşı koymamızı zorlaştırıyor. Bu nedenle o lezzetli hamburgeri , patates cipsini ya da tavuğu doymuş olsanız bile mideye indirmekte tereddüt etmeyebilirsiniz.

Araştırmacılar bu insanlardaki bu yeme bozukluğuna ilişkin buldukları kanıtı yıllık “Society for the Study of Ingestive Behavior (SSIB)-Sindirim Davranışı Çalışması Topluluğu” toplantısında sundu. Araştırmada bazıları batı stili beslenen sağlıklı genç insanlara bakıldı.

Katılımcılar hipokampüsle ilişkili öğrenme ve hafıza testlerine tabi tutuldu. Ayrıca öğlen yemeği öncesinde ve sonrasında lezzetli atıştırmalık yiyecekleri ne kadar sevdikleri ve istedikleri de araştırıldı. Batı tipi beslenme ile yaşayanlar  öğrenme ve hatırlamada sağlıklı beslenenlere göre daha yavaş veya zayıftılar. En önemlisi de tok  halleri aç halleri ile kıyaslandığında,  lezzetli atıştırmalıklarını çok az azaltmak istediler.

Anahtar bulgu hafıza performansı ve atıştırmalık yiyecek sınıflandırılmaları ilişkilendirildi. “Tok olmalarında rağmen, halen tatlı ve yağlı atıştırmalık yiyecek yemek istediler. Asıl ilginç olan ise bu etki ile onların öğrenme ve bellek performansları arasındaki bu etki  hipokampüsle güçlü bir şekilde ilişkilidir

“ diyor doktora öğrencisi Tuki Attuquayefio.

Hayvan araştırmasıyla uygun bir şekilde yüksek yağ ve şeker alımıyla ilişkili olarak, öğrenme ve hafıza testlerinde zayıflık görülmesi hipokampüsün bu beslenmeden etkilendiğini gösteriyor. Macquarie Üniversitesi araştırmacıları yiyecek belleklerinin inhbisyon yeteneğinin kısıtlanması ile tokluk durumundaki psikolojik halde bile sürekli atıştırma isteğiyle açıklanabilir. Diğer taraftan sağlıklı , zayıf insanların sürekli yüksek yağ-şeker diyeti tüketmesi hipokampal fonksiyonun yiyecek alımını regüle etmesini tehlikeye sokarak, obeziteye yol açabilir.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160712092401.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu