Sorting by

×
GenelREKLAM

SEO’da Veri Bilimi: Seoart Analiz ve Roadmap Sunar!

Veri bilimi, işlenmemiş verilerin içinde gizlenmiş olan modelleri ortaya çıkarmak için çeşitli araçların, algoritmaların ve makine öğrenimi kavramlarının uygulanması ile bilgiye ulaşmayı ifade eder. “Big Data” çağında yaşamak, veri biliminin artık her alanda etkiler yaratmasına olanak tanıyor.

Arama Motoru Optimizasyonunda Veri Analizinin Önemi

Veri bilimi ve veri analizi, yalnızca büyük miktarda veriyi işlemekle kalmayıp daha iyi karar vermeye de yardımcı oluyor. Analitik ve makine öğrenimini kullanan veri biliminin bir diğer kullanım alanı ise gelecekteki trendler ve tüketici davranışları hakkında tahminler oluşturulan şirketler. Bu trendden en çok faydalanan sektörlerden biri de kaçınılmaz olarak modern stratejilerle yol alan dijital pazarlama olmuştur.Dolayısıyla SEO veri analizi, bir web sitesinin performansı hakkında bilgilendirici veriler elde etmek adına faydalanabileceğimiz bir alandır. Nitekim bu verilerin kullanımı ve analizi, SEO stratejilerini geliştirmek için SEO’nun temel çalışma prensiplerinden biri haline gelmiştir.

Son verilere göre internet ziyaretçilerinin %75’i arama motoru sonuçlarının ilk sayfasından ileriye gitmeye tenezzül etmiyor. Bu durum, tahmin edilebileceği üzere SEO alanında son yıllardaki rekabeti en yüksek seviyelere taşıdığı için işletmeler artık geleneksel yaklaşımlara güvenmekle yetinmemeli. Veri bilimi ve buna bağlı veri analizinin SEO için öneminin anlaşıldığı nokta tam da burada ortaya çıkıyor.

Bu kadar büyük miktarda verinin varlığına rağmen pazarlamacıların neden SEO çalışmalarını kolaylaştırmak için bu verilerden faydalanmadıkları bir zamanlar büyük bir soru işaretiydi. Çünkü SEO veri analizi, pazarlamacıların önceki stratejilerin hangilerinin işe yaradığını görmelerine yardımcı olarak gelecekte hangi stratejilerin daha etkili olacağını tahmin etmeyi sağlar. Verinin kendisi rakamlardan başka bir şey değilken önemli olan, markaların bilgiye dayalı kararlar almasına yardımcı olan veri analizidir. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu SEO veri analizi için web sitelerini profesyonel SEO uzmanlarına emanet etmek, yapılması gereken ilk adımlardan bir tanesidir. Güvenilir bir SEO veri analizi için SEO ajansıyla anlaşabilir, Seoart’ın günlük/haftalık veri analizi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Peki, ajanslar SEO veri analizini nasıl gerçekleştirir?

İlk aşama kaliteli veri kaynaklarının veri içgörülerinizi doğrudan etkilediğini anlamaktır. Önemli ölçümleri doğru araçlarla gerçekleştirmek, doğru verileri toplamanıza ve daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Google Analytics, SEMrush ve Ahrefs gibi araçlar bir kenara, Seoart bu bağlamda işe kendi yazılımları olan SEOART Tool’a gereken veri kurulumlarını yaparak başlar.

Google’ın sıralamasına karar verirken bir web sitesinin kullanıcı deneyiminden faydalandığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Buna göre, kullanıcı davranış metriklerinin önemi SEO veri analizinin de hayati bir parçasını oluşturmakta. Bir web sitesinin kullanıcı deneyimini değerlendirirken arama motorlarının güvenebileceği birçok farklı değişken arasında Bekleme Süresi, Hemen Çıkma Oranı, Sitede Geçirilen Süre, Tekrar Ziyaretler vb.yer alır. Hedef kitle analizi için Seoart, bu verileri günlük olarak takip eder.

SEO veri analizinde Seoart’ın izlediği bir diğer adım verilerin işlenerek, rakiplere göre hamlelerin belirlenmesidir. Rakip analizi, rakibinizin web sitelerinden SEO verilerini toplamayı ve söz konusu verileri kendi stratejilerinizde rehberlik etmeyi sağlar. Rakip analizi çalışmaları sonucunda rakibinizin verilerinden gerçekliği kanıtlanmış stratejileri keşfedip hayata geçirebilirsiniz

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu