Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreGenelHaberlerİlginç BilimNanoteknoloji

Güneş Enerjisi Elde Etme Rekoru Kırıldı

South Wales Üniversitesi’ ndeki bilimadamları tarafından  Avustralya’ da 100 metre koşusu rekorunu andıran bir rekor kırıldı. Bilimadamları dünyanın şimdiye kadar gelmiş geçmiş en verimli güneş pilini yaptılar.

Profesör Martin Green ve meslektaşı  Anita Ho-Baillie ‘in Amerikalı araştırmacılardan oluşan bir takıma liderlik ederek ulaştığı çok hücreli güneş pili %43 verim elde ederek zafer kazandırdı. Önceki rekor % 42.7 idi.

Işık spektrumunun sonundaki kızılötesi ve kırmızı ışığı(yaklaşık 700 nm) da yakalamak için araştırmacılar pil hücrelerine galyum, fosfor, arsenik ve silikon eklediler.  Onlarca pahalı yarı iletken kullanarak, verimlilik seviyesini arttırdılar.

Ho-Baillie ve Green broke geçen ekimde farklı bir güneş enerjisi rekoru daha kırmışlardı. Eğer böyle devam edilirse enerji verimi %50’ ye kadar çıkabilir. Bu haberler güneş enerjisi severleri mutlu edeceğe benziyor.

 

Fotoğraf: The fast ones: Ho-Baillie and Green with last year’s (different) record-breaking solar cells. Credit:University of New South Wales.

Kaynak : http://news.discovery.com/tech/australians-break-solar-power-record.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu