Sorting by

×
BilimDoğa ve Çevreİlginç BilimJeoloji

ARASTIRMAYA GÖRE YELLOWSTONE MEGAVOLKANI HABER VERMEKSİZİN PATLAYABİLİR

Yellowstone ulusa parkı

Yellowstone Ulusal Parkı bir megavolkan kalderasının tam üstünde oturuyor. Toprak örtü çok büyük bir süper sıcak sıvı kaya ve zehirli gaz rezervinin üstünde yer alıyor. Parkın büyük kısmı önceki püskürmelerde oluşurken, en sonuncusu 70.000 yıl öncesinde oldu.  Bugün ise zemindeki kalderanın yükselmesi ve bölgedeki depremlerin parkın altındaki magma hareketine işaret ediyor.

Ars Technica’ dan John Timmers , geçenlerde Amerika Coğrafik Topluluğu’nda yayınlanan bir diğer süper volkan riskleri hakkındaki araştırmayı değerlendiriyor.  Araştırmacılar herhangi bir püskürmeyi gerektirecek işaretin olmadığını bu nedenle paniğe gerek olmadığını belirtiyorlar. Aynı zamanda da, önceki püskürmenin hızlı gerçekleştiğinin altını çiziyorlar.

Timmer’ ın yazısında :

Daha önceki püsküren lavlar incelendiğinden, kristlallerin şekil ve karışımının yüzeye oldukça hızlı çıkıtğı gözleniyor. Bununla beraber bir püskürmeye başlarsa , zemin havuzlarındaki lav bitene kadar püskürebileceği gözleniyor. Böylece magam rezervi dolana kadar hiçbir işaret vermeden bekleyebileceği ve ani bir psükürme yapabileceğini gösteriyor.

Ayrıca derin magma rezervinin izlemenin Yellowstone’ u anlamanın en iyi yolu olduğu belirtiliyor.

Kaynak :http://arstechnica.com/science/2012/09/researchers-ponder-whats-next-in-volcanic-yellowstone/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu