BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Yeni Yapılan Araştırmaya Göre, Yaşlanma Kilo Vermeye Engel Değil

Warwick Üniversitesi ve Coventry Üniversite Hastaneleri ve Warwickshire NHS’den tarafından yapılan yeni araştırmada, 60 yaş üstü obezite hastalarının yalnızca yaşam stillerini değiştirerek, daha genç insanlarla aynı şekilde kilo verebileceğini gösterdi. Bu araştırmayla yaşın kilo vermeye bir engel teşkil etmediği ortaya kondu.

Araştırmacılar bu sayede yaşlı insanların kilo verme programlarındaki verimlerine dair toplumsal yanlış anlamaların ve mitlerin düzeleceğini umuyor.   

Clinical Endocrinology dergisinde yayınlanan raporda hastane tabanlı obezite servislerinden alınan kayıtlar kullanıldı.

UHCW Warwickshire Diyabet, Endokronoloji ve Metabolizma Çalışmaları Enstitüsü’nün(WISDEM) yürüttüğü araştırmada 2005 ila 2016 yılları arasında obezite servisine başvuranlardan rastgele 242 hasta seçildi. Bu hastalar 60 yaş altı ve 60 ila 78 yaş arasını içeren iki gruba ayrıldı.

Tüm hastaların obezite servisinde tedavi olduğu süre öncesinde ve sonrasında kiloları ölçülerek hesaplandı. Sonrasında iki grup arasında kıyaslama yapıldığında, bu gruplar arasında istatistiksel olarak pek bir fark görülmedi. 60 yaş ve üstü kişilerde vücut ağırlığına oranlar ortalama % 7.3 kilo kaybı gözlenirken, 60 yaş altı kişilerde % 6.9 kilo kaybı gözlendi. İki grupta obezite servisinde birbirine yakın vakit geçirdi, 60 yaş üstü kişilerde ortalama 33.6 ay geçirirken, 60 yaştan genç kişiler ortalama 41.5 ay geçirdi.

Obezite Bir Çok Hastalığı da Beraberinde Getiriyor

Hastane tabanlı programda her hastanın beslenme değişimlerine odaklanarak hayat tarzında değişiklikler uygulandı. Ayrıca psikolojik destek ve fiziksel aktivite teşvik edildi. Obezite servisine başvuran hastaların büyük kısmının vücut kitle indeksi, BMI 40Kgm-2’den fazlaydı, yani hastalık derecesinde obez idi.  

Kilo vermeyle birlikte, diyabet, psikiyatrik durumlar, depresyon ve anksiyete, osteoartrit ve diğer mekanik problemler dahil olmak üzere, obeziteye bağlı 50’den fazla ek hastalığın azaldığı biliniyor. Ayrıca obezite artan ölüm ve zayıf sağlık belirtileriyle ilişkilendiriliyor.

Warwick Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden baş yazar Dr Thomas Barber araştırma hakkında: “Kilo vermek her yaş için önemlidir fakat yaşlandıkça kiloya bağlı hastalıkların gelişmesi daha olasıdır. Yaşlanmanın etkilerinden biri olarak, belki yaşlandıkça kilo vermek kucaklamamız gereken bir şeye dönüşebilir,” diyor.

Araştırmacılar obezite problemi yaşayan yaşlı insanların da kilo verme programlarına yönlendirmesini ve yaşa ilişkin ön yargıların yıkılması gerektiğini savunuyor.

Araştırma Referansı:

Eimear Leyden, Petra Hanson, Louise Halder, Lucy Rout, Ishbel Cherry, Emma Shuttlewood, Donna Poole, Mark Loveder, Jenny Abraham, Ioannis Kyrou, Harpal S. Randeva, FT Lam, Vinod Menon, Thomas M. Barber. Older age does not influence the success of weight loss through the implementation of lifestyle modificationClinical Endocrinology, 2020; DOI: 10.1111/cen.14354

Kaynak
ScienceDaily
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Yaşlanma Kilo Vermeye Engel Değil Yapılan yeni bir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu