BiyolojiDoğa ve Çevreİlginç Bilim

Amerika’da İlk Kez Dev Katil Arılar Görülmeye Başladı

Koronavirüs salgını sürerken, ABD’de katil dev arılar görülmeye başlandı. Resmi olarak Asya Dev Eşek Arısı ya da Vespa mandarinia adı verilen arılar,Washington Eyaleti Tarım Dairesi tarafından verilen bilgilere göre ABD’de ilk kez Washington’da görülmeye başladı.

5 cm uzunluğundaki bu eşek arıları ilk kez, Aralık ayında Washington’da görülmeye başladı.

“Bu arılar sanki çizgi filmden fırlamış, sarı-turuncu yüzlü dev canavarlara benziyor,” diyor WSU Entolomoji Bölümü’nden arı yetiştiricisi Susan Cobey.

Normalde insanlara veya hayvanlara karşı saldırgan olmayan bu arılar, eğer kışkırtılırlarsa öldürücü olabilecekleri belirtildi.

2013 Temmuz ve Ekim ayları arasındaki kötü bir eşek arısı sezonunda, Shaanxi eyaletinde 1600 kişinin yaralanmasına ve 41 kişinin ölümüne neden oldular.

“Asya dev eşek arıları,balarısı kovanlarına saldırıyor. Sadece birkaç eşek arısı bile saatler içinde bir kovanı yok edebilir. Eşek arıları katil arılara dönüşerek, kovandaki bal arılarının kafasını koparıyor,” diyor Washington Eyaleti Tarım Dairesi(WSDA). Yani arıların başlıca hedefi bal arılarını yok etmek.

Bal arılarını öldürüyorlar

“Sonra kovanı kendi yuvaları gibi korumaya başlıyor. Kovandaki yavruları kendi gençlerini beslemek için kullanıyorlar. Ayrıca diğer böceklere de saldırıyorlar ama halen diğer böcek popülasyonlarını yok edip, etmedikleri bilinmiyor.”

Bilim insanları, halkı bu böceklere karşı çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

WSDA tüm web sayfasında dev eşek arılarına karşı uyararak, arılara karşı nasıl davranılması gerektiğini ve yakalama talimatlarını gösteriyor.

WSDA sitesinde kırmızıyla yazılmış bir uyarı afişi işin ciddiyetini ortaya koyuyor.

Asya eşek arısının iğnesi, normal arıların iğnelerinden çok daha büyüktür. Arıları gördüğünüzde onu öldürmeye çalışmayın. Arıların yuvasını bozmayın veya yok etmeye çalışmayın. Normal arılardan çok daha zehirlilerdir.  Alerjik insanların kesinlikle arılara yaklaşmaması gerektiğinin altı çiziliyor.

Arıları görenlerin hemen yetkilileri araması söyleniyor.

Kaynak: Business Insider

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu