Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilgisayarİşMühendislikTeknolojiYapay Zeka

Almanya Yapay Zeka Merkezi, Avrupa’nın Silikon Vadisi Olacak

Yapay zeka teknolojisi önümüzdeki yıllarda birçok sektöre damgasını vuracak gibi gözüküyor. İşte bu nedenle Almanya’da Heilbronn Belediyesi, yapay zeka teknolojisinin, Avrupa’daki merkezi haline gelecek yeni bir YZ(AI) İnovasyon (Yenilik) Merkezi kuracak. Çok büyük bir kampüsün içinde yer alacak İnovasyon Merkezi güneş ve rüzgar enerjisiyle sürdürülebilir olmayı hedefliyor.

Innovation Park Artificial Intelligence merkezi 265,000 metrekare alanda laboratuvarlar, fen binaları ve girişimcilik merkezleri içerecek. Ayrıca bir restoran ve anaokulu gibi olanakların yanı sıra konaklama yerleri ve de koşu yolu, kaykay parkı ve yürüyüş yolları içerecek.

Çok yüksek olmayacak basit dörtgen formundaki binalar yaklaşık 27 metre yüksekliğinde olacak. Bununla beraber, yüksek bir iletişim merkezi kulesi  ve çatı bahçesi gibi projeler yer alacak.

Eski bir Roma yolu dahil edilerek, ana kuzey-güney yolu olarak hizmet edecek. Ayrıca önemli YZ tarımsal faaliyetleri için özel çayırlar dikilecek.

MVRDV kurucu ortağı Jacob van Rijs, “Yapay zeka alanında son zamanlarda gördüğümüz gelişmeler, hayatın her kesiminden insanın dikkatini çekiyor ve bu tasarımla bunun gerçekleşmesi için kompakt bir kampüs oluşturuyoruz. Kampüsün çarpıcı formu, onu uluslararası bir sahneye taşıyarak birinci sınıf yetenekleri çekmeye yardımcı olacak. Bu arada, davetkar ve ilgi çekici atmosferi ve belirgin bir görünümle merkezi insanların geleceğin teknolojisinin içinde yer alabilecekleri bir yer haline getirecek ”,diyor.

MVRDV’ye göre kampüsün enerji tüketimi, benzer boyuttaki emsallerine göre % 80 daha az olacak. Çatıları yeşil çatılarla yalıtarak, ısıtma ve soğutmada enerji verimliliği arttırılacak. Ayrıca elektrik enerjisinin bir kısmı, yeldeğirmenleri ve güneş panellerinden elde edilecek. Sistem bataryalara bağlanarak jeotermal sistemle beraber kullanılacak.

Innovation Park Artificial Intelligence (Yenilik Parkı Yapay Zeka), uluslararası bir mimarlık yarışmasının kazanan tasarımıdır . Thornton Tomasetti, Studio Animal-Aided Design, Realace, Peutz Consult, Gruner Deutschland’ın yanı sıra LOLA Landscape Architects ile işbirliği içinde geliştirilmektedir. Projenin ne zaman tamamlanarak, aktif hale geleceği hakkında henüz bilgi bulunmamaktadır.

Kaynak : https://newatlas.com/architecture/innovation-park-artificial-intelligence-mvrdv

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu