Bilimsel GelişmeElektronikMekatronikMühendislikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Almanlar Tuz Tanesi Büyüklüğünde , Şırıngayla Enjekte Edilebilen Kamera İcat Ettiler

tuz tanesi lens
Çoklu lens sistemi

Alman mühendisler şırıngayla verilebilecek kadar küçük ,bir tuz tanesi kadar bir kamera geliştirdiler. Teknolojinin özellikle, tıbbi görüntüleme ve gizli görüntülemede kullanılabileceği düşünülüyor. Stuttgart Üniversitesi’nden araştırmacılar 3 boyutlu yazıcı kullanarak, sadece iki saç teli kalınlığında optik fibere bağlanacak, üç lensli bir kamera geliştirdiler.
Bu tarzda bir teknoloji sayesinde insan vücuduna en az zarar verecek endoskoplar geliştirilerek, görüntülemede yeni bir aşamaya geçilebilir. Araştırma Nature Photonics dergisinde yayınlandı.

Ayrıca bu teknolojinin görünmez güvenlik sistemlerinde veya mini robotlarda otomatik görüntüleme için kullanılabileceği belirtiliyor. 3 boyutlu yazıcılar günümüzde plastik,metal veya seramik parçaların üretilmesinde kullanılıyor. Genel olarak tabakalar halinde hammadde lazerle işleniyor.

Normal medikal üretimde karşılaşılan sınırlamaların , 3-D yazıcı metodu sayesinde değişeceğine inanılıyor. Tasarlaması sadece birkaç saat alan bu ufak gözün , “ yüksek optik performans ve inanılmaz kompaktlık” sağladığı rapor edildi.
Lens sadece 100 mikron yani bir milimetrenin 10’da 1’i büyüklükte ve kılıfıyla 120 mikrona erişiyor. 3.0 mm uzaklıktan odaklanabiliyor ve 1,7 metrelik optik fiberle aktarım yapıyor. Bu görüntüleme sistemi kolaylıkla bir şırınga iğnesine verilebiliyor. Bu sayede bir organa ve hatta beyine yollanabiliyor.

Endoskopik uygulamalara noninvazif ve hasarsız inceleme imkanı veriyor. Hem tıbbi, hem de endüstriyel sektörde kullanım alanı var.

Bileşen lensi bir görüntüleme sensörüne basılarak, dijital kameralarda kullanılabilir.

[cite]

Kaynak :  http://phys.org/news/2016-06-micro-camera-syringe.html#jCp

Referans: Two-photon direct laser writing of ultracompact multi-lens objectives, Nature Photonics, nature.com/articles/doi:10.1038/nphoton.2016.121

çoklu lens
Doğrudan CMOS çip üzerinde düzenlenebiliyorlar.
minyatür üçlü lens
Doğrudan optik fiber ucunda üretilen triplet lensin renklendirilmiş SEM görüntüsü .
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.