Genel

Alkol Bağımlılığında Kullanılan İlaç, Kör Farelerin Görmesini Sağladı

Bilim insanları alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılan bir ilacın, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve retinitis pigmentosa gibi görme bozukluklarının tedavi edilebileceğini buldu. Ayrıca bu buluş sayesinde görmenin nasıl bozulduğuna dair yeni bir mekanizma aydınlatıldığından, tedavi için yeni nesil ilaçlar geliştirilebilecek.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) görüşün kademe kademe bozulmasıyla oluşan bir körlük nedenidir. Retinitis pigmentosa(RP) ise görme alanını etkileyen benzer bir genetik bozukluktur. Her iki hastalıkta da görme bir kez kayboldu mu geri onarılamaz ancak yavaşlatılabilir.

Önceki araştırmada,hem AMD ve hem de RP’de dış retinanın dejenerasyonunun, iç retinanın bozunmasına neden olabileceği gösterilmiştir. Retinal ganglion hücrelerinin hiperaktif olması bir nevi duyusal gürültü oluşturarak, yaşayan fotoreseptörlerin etkili bir şekilde beyinle iletişimini kesmektedir.

Yeni araştırmada ise araştırmacılar disulfiramın bu gürültüyü susturmaya ve bir miktar görüşü onarmaya yardımcı olduğu bulundu. Aynı zamanda Antabuse olarak da bilinen disulfiram, FDA onaylı bir ilaç ve alkol bağımlılığının tedavisinde yıllardır kullanılmaktadır. Fareler üzerinde yapılan testlerde nerdeyse tümüyle kör olan farelerin ilaç sayesinde görüşünde beklendiğinden daha fazla iyileşme olduğunu gösterildi.

İlaç Maküler Dejenerasyon ve Retinis Pigmentosa’da Kullanılabilir

“Disulfiramın alkolizmi bloke ederek tedavide kullandığı metabolik yolla, dejeneratif körlükte kullanılan yolun oldukça benzer olduğunu biliyoruz. Bir miktar gelişme olacağını bekliyorduk fakat bulduklarımız beklentileri geçti. Tedavi edilen farelerde uzun sürede kaybolan görmenin korunduğunu gözlemledik,” diyor araştırmanın ilk yazarı Michael Telias.

Körlükte son aşamaya gelen fareler, bilgisayar ekranındaki resimleri çok zor ayırt edebilirken, tedavi aldıktan sonra farelerin bu resimleri önemli miktarda ayırt edebildiği görüldü. İşte bu gelişme farelerin görüşünde bir miktar onarılma olduğunu gösteriyor.

İlaç zaten insanlarda kullanıldığı için, görme kaybı olan hastalarda denenmesi kolay olabilir. Fakat disulfiram kullanıldığında alkol alınırsa istenmeyen ve şiddetli tepkiler gelişebiliyor. Çünkü disülfiram ileri derece alkol bağımlılığında kullanılıyor ve hastalar bu reaksiyonlar nedeniyle içmeyi bırakmak zorunda kalıyor.

Ayrıca bilim insanları bu yeni metabolik yolun keşfinin, alkol yan etkileri olmayan yeni ilaçlar geliştirilmesine yardım edeceğini düşünüyor. Hatta ekip şimdiden BMS 493 adlı benzeri bir ilacı farelerde test etti ve benzer sonuçlar aldı.

Retinitis pigmentos hastalarında şimdiden disulfiram klinik denemesi yapıldı.

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  https://newatlas.com/medical/macular-degeneration-vision-restore-drug

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Alkol Bağımlılığında Kullanılan İlaç, Kör Farelerin Görmesini Sağladı - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu