Sorting by

×
Bilgisayarİlginç BilimPsikoloji

Aksiyon Oyunları Oynamak Öğrenmeyi Geliştirebilir

video oyunu

Yeni yapılan bilimsel bir çalışmada ilk kez aksiyon video oyunlarının öğrenme yeteneklerini geliştirdiğini gösterdi. Rochester Üniversitesi, Beyin ve Bilişsel Bilim Bölümü’nden  Prof.  Daphne Bavelier;  “ Hızlı ve tempolu oyunlarının oynanmasının öğrenme yeteneklerinde pozitif yönde bir değişim oluşturduğunu gördük,” diyor.
Ayrıca Cenevre Üniversitesi’yle yapılan başka bir çalışmada da Bavelier “Beynimiz; konuşma, dinleme, sürüş hatta ameliyat deneyimi gibi konularda tahmin becerilerini keskinleştirmek için,  sürekli yeni algısal şablonlar ve taslaklar oluşturur. Bu taslakların amacı eylemlerimizde bize daha iyi performans sağlamaktır. Artık bugün biliyoruz ki aksiyon oyunları bu algısal şablonların kalitesini yükseltir.”

Aksiyon Oyuncuları  Aksiyon Oyuncuları Olmayanlara Karşı

Ulusal Bilim Akademisi’nde (PNAS) yayımlanan çalışmada, Prof. Bavelier ve ekibi aksiyon video oyunları oynayanları ve oynamayanları bir deneye tabi tutmuş ve bu oyuncuların performansını izlemek için modeller kullanmışlardır. Bu modellerden elde edilen verilerden ise şu söylenebilir: “ Aksiyon video oyunları oynayanlar oynamayanlardan yüksek bir algısal şablon kalitesine ulaşmışlardır. Araştırmacılar bunun sebebinin beyin ve el koordinasyonun daha yüksek kalitede şablonlar ortaya çıkarttığını gördü.”

Video Oyun Eğitimi

Daha sonra yapılan başka bir çalışmada, deneyimsiz oyuncular deneye katıldı. Onlardan 9 haftalık kurs boyunca toplam 50 saat video oyunları oynamaları istendi. Bir grup örneğin Call of Duty gibi aksiyon oyunları oynarken, diğer grup aksiyon içermeyen Sims gibi video oyunları oynadı. Kursiyerlerin oyun oynamadan önceki ve sonraki beyin şablonları farkları test edildi. Görüldü ki aksiyon oyunları oynayanlar oynamayanlara göre algısal şablonların daha iyi olduğu tespit edildi.
Ölçme ve Öğrenme
Daha iyi öğrenmek için, daha hızlı ve daha yüksek performanslı şablonlar tasarlamak gerekir ve aksiyon oyunları bu süreci hızlandırır.
Araştırmacılar ayrıca, aksiyon severlerin, şablon oluşturma performansının kalıcı olduğunu tespit etmiştir. Bir yıl sonra yapılan bir deneyde birkaç ay aksiyon oyunu oynayan katılımcılar diğer katılımcılara göre daha iyi algısal şablonlar oluşturmuşlardır. Bavelier, “ Aksiyon oyunları dışındaki video oyunlarının da aynı etkiyi göstermesi mümkün olabilir.” Dedi.

Kaynak :
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141110161036.htm

Araştırma Referansı:

  1. Vikranth R. Bejjanki, Ruyuan Zhang, Renjie Li, Alexandre Pouget, C. Shawn Green, Zhong-Lin Lu, and Daphne Bavelier. Action video game play facilitates the development of better perceptual templates. PNAS, November 10, 2014 DOI: 10.1073/pnas.1417056111
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu