Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

5 Dakikada Açılabilen Akordiyon Köprü Üretildi

akordiyon köprü

Seller, depremler ve toprak kaymaları gibi olaylarda köprüler zarar gördüğünde, hayatta kalanların kurtarılması güçleşir. İşte bu nedenle portatif köprüler büyük önem taşır. Hiroşima Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünyanın en hafif, en güçlü ve en hızlı kurulabilen akordiyon köprüsünü tanıttı. Dr. Ichiro Ario ve ekibi tarafından tasarlanan Mobile Bridge Version 4,0, Japon kağıt katlama sanatı origamiden ilham alıyor.

Kullanılmadığı zaman akordeon gibi katlanan ve kamyona yüklenebilen köprü, aynı makas gibi katlanabiliyor. Ekstra kurulum gerektirmeyen köprü sadece bir saatte hazır olabiliyor. Ayrıca vinç gibi makineler gerektirmediğinden oldukça ekonomik. Bir nehrin üzerine kurulduğunda sadece 5 dakika genişleyerek trafiğe hazır hale geliyor. Japon İnşaat Mühendisleri Topluluğunda tanıtılan köprü, Hongo Nehri üzerinde başarıyla kurularak, denendi. Üzerinde arabalar geçtiğinde problem çıkarmayan köprü sayesinde, hem afetler sonrasında hem eski köprülerin onarımı sırasında yedek köprü olarak kullanılabilecek.

Kaynak : LiderlerVadisi.com

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu