Astronomiİlginç BilimJeolojiÜtopya

Bundan 458 Milyon Yıl Önce Çifte Asteroit Dünya’ya Çarptı

Kristalleşmiş püskürük-Credit: Jens Ormö
Kristalleşmiş püskürük-Credit: Jens Ormö

Uzay bilimcilerin raporuna göre bundan 458 milyon yıl önce Dünya çifte göktaşı darbesiyle nakavt olmuş olabilir. İsveç’te bugün halen görülebilir kraterler . 12 milyon yıl öncesinde asteroit kuşağındaki devasa çarpışmanın Güneş Sistemi’ndeki en büyük felaketlerden birinin kanıtları aslında. Çarpışmanın etkisiyle 200 km’lik asteroit parçalanarak devasa kaya parçalarına bölündü ve bunların bir kısmı sonrasında Dünya’nın yörüngesine geçti. Bu göktaşının parçalarından iksi İskadinavya’yı çevreleyen sığ deniz denize düştü.  Bugün bu Dünya’nın mantosundaki bu yükselme İsveç’in merkezinde bile görülürken, Oestersund’un 20 km güneyinde 7,5 km’lik kraterde ve Malingen’in yakınındaki 700 metrelik kraterde görülebiliyor.

 Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, birbirinden sadece 16 km uzakta bulunan bu kraterlerin oldukça nadir görülen ikili göktaşlarından kaynaklandığından şüpheleniliyordu.

Madrid’te bulunan Astrobiyoloji Merkezi’nden Jens Ormoe liderliğindeki ekip, kraterlerden delerek aldığı numunelerdeki darbenin değiştirdiği sediment izlerine baktı. Ayrıca çarpmanın yaptığı volkanik püskürmeyi haritalayarak iç kraterin onlarca km altına indiğini gösterdiler.

Uzmanlara göre Lockne krateri 600 metre, Malingen krateri ise 150 metre uzunluğunda bir göktaşı tarafından yapıldı. Sonrasında kümeler halinde yolculuk bu asteroitleri moloz yığını olarak adlandırdılar. İşte bu eşdeş göktaşları astrofizikte uzun süredir tartışılıyor. Bu gibi Dünya’ya yakın geçen asteroitlerin % 16’sının çiftler halinde dolaştığı modelleniyor.

Dünya’ya bilinen 188 kraterden sadece 10’unun bu ikili göktaşlarına adaya olabileceği belirtiliyor.

Bu ikiz çarpışmanın 458 milyon önce ana asteroit kuşağından büyük bir kopuş nedeniyle Dünya’ya yağan göktaşı yağmurlarının parçası olabileceği düşünülüyor. Bazı uzmanlar bu çarpmalar nedeniyle Dünya’nın ikliminde ve ekosisteminde yaşanan önemli değişikliklerin , türlerde artışı körükleyen Büyük Ordovisiyan Biyoçeşitlilik Olayı’na neden olabileceğini düşünüyorlar.
Kaynak : http://phys.org/news/2014-10-earth-asteroids-million-years.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu