Sorting by

×
Teknoloji Haber

2015′ DE UÇAN KAYKAY-HOVERBOARD PİYASAYA ÇIKACAK

hoverboard gerçek olabilir- gerçek bilim

Geleceğe Dönüş 2 filminde herkesin görüp imrendiği Hover Board (Uçan Kaykay) belki de yakında gerçek olacak. Bugüne kadar hayata geçirilemeyen pek çok uçan kaykay projesinin aksine,  bu Indiegogo projesi 1 milyon dolar yardımla gerçekleştirilmeyi bekliyor. Hepimiz Marty MacFly’ ı takip eden süper hoverboard’ u biliyoruz. Aslında bu hoverboard  aynı kötülerin kullandığı o mükemmel makineye benziyor.

Haltek Endüstrileri yakında Hoverboard’ u üretmeyi düşünüyor. Uçan kaykayın üretilmesi önümüzdeki birkaç yılda geliştirilecek  teknolojik gelişmelere ve yeni güç kaynaklarının keşfedilmesine bağlı. Haltek 2015’ in üçüncü çeyreğine kadar uçan kaykayı üretmeyi hedefliyor.

Gerçek bir uçan kaykayın piyasaya sürülmesi için 1 milyon dolar fona ihtiyaç olduğunu belirten firma, web sitesinde prototip testlerini ve akıllı telefonlar için uçan kaykay kontrol uygulamalarını göstereceğini garanti ediyor.

10000 dolar veya daha fazla katkıda bulunan herkes , 2015’ de Haziran’ da ilk gerçek uçan kaykay teslimatlarına ulaşacak.  Diğer avantajlar ise bu paketin içinde , 1000 dolarlık bir minyatür uçan kaykay, 50 dolarlık tasarım opsiyonu ve 10 dolarlık geliştirme merkezine erişim olacak.

Hoverboard ‘ u üretmek için gerekli teknoloji ise uçan bisiklettekine benzer omni-yönlendirme tubeaxial üfleyiciler (dikey kalkış için) ve IBM ‘in oksijenle çalışan lityum piller olabilir. Bu piller oksijenden enerji üreterek, ışıklar ve motorlar için gerekli gücü sağlayacak.Fakat halen bu teknolojiler daha halen yolun başında.

27 Ağustos ‘ ta başlayan proje halen $ 1 milyona ulaşmak için bağışa ihtiyaç duyuyor. İndiegogo bağış yapmadan önce projenin hayata geçirilmesinin oldukça zor olduğunu da belirtiyor.  Slogan ise ; “ Muhtemelen imkansız ama yine denemeye değer” .

 

Belki de 2015’ de Geleceğe Dönüş’ teki gibi uçan kaykaylar görürüz.

 

uçan kaykay konsepti

Kaynak : uçan kaykay mobil-gerçek bilim

 

http://www.gizmag.com/open-source-hoverboard/28166/

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu