Sorting by

×
AstronomiBilim

2014 Ay Işığında Perseid Yağmurunu İzleyebilirsiniz

göktaşı yağmuru-perseid 2010

11 Ağustos’ta Google’ın Doodle yaptığı perseid yağmurları aslında her yıl olan bir gök olayı. Yılın en iyi göktaşı yağmuru olan Perseid göktaşı yağmuru asıl 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece görmelisiniz. Ancak Ay’ın dolunaya yakın hali ve gece boyunca gökyüzünde olması bu şölenin üzerine gölge gibi düşecek. Ay’ın olmadığı bir gece de saatte 50-60 akan yıldız (tübitak 90 olarak belirtiyor) görebileceğiniz Perseid’leri bu sene bu nedenle çok daha az sayacağız.

Halk arasında yıldız kayması, akan yıldız gibi terimlerle bilinen göktaşı yağmurları, aslında kuyrukluyıldızların uzaya bıraktığı kalıntılardır. Dünya zaman zaman bu kalıntıların üzerinden geçer. Böylece bu kalıntılar büyük bir hızla dünyaya düşüp atmosferde uğradıkları sürtünmenin etkisiyle alev alırlar. Biz de bu alevi parçaların hareketlerinden dolayı gökyüzünde bir ışık izi şeklinde görürüz. Yıl içerisinde dünya zaman zaman böylesi kalabalık grupların arasından geçmektedir ki bunlar arasında en ünlüsü ve görsel zevki en yüksek olanı 12-13 Ağustos geceleri izlenen Perseid’lerdir.

Yukarıdaki fotoğraf, amatör gökbilimci  Uğur İkizler’in 2010 yılında gözlemlediği Perseid Göktaşı yağmuruna ait.

Perseidlerin nedeni olan kuyrukluyıldız ise 109P/Swift-Tuttle’dır. Bu kuyrukluyıldızın yörünge dönemi 133 yıl olarak hesaplanmıştır. Kuyrukluyıldızın kalıntıları Dünya’ya saniyede 60 km gibi bir hızla ulaşıyor.

Gözlem Perseid’lerin adını aldığı Perseus (Kahraman) Takımyıldızı’nın doğmasıyla (kuzeydoğudan) başlayacak. Bu da saat 22:00 dolayları demek oluyor. Gözlem en iyi bu takımyıldızın biraz yükselmesiyle gece yarısı zirve yapacak. Gece yarısı çok daha fazla göktaşı yağmuru izleyebileceksiniz. Tabi göktaşı yağmurunu izlemek için Kahraman Takımyıldızı yönüne bakmanıza gerek yok. Yere uzanıp gözünüzü gökyüzüne dikmeniz yeterli olacak. Böylece bir yandan da gökyüzünün büyülü güzelliğine tanık olacaksınız.

Bakalım Ay’ın varlığına karşın kaç tane görebileceksiniz.

İyi seyirler…

göktaşı yağmurları

Diğer gök olaylarını incelemek için Tübitak 2014 yıllığına göz atabilirsiniz.

Kaynak : Astronomi Diyarı 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu