AstronomiBilgisayarMakalelerUzay-Zaman

Evreni Kayıp %95’lik Kısmını Bu Teori Açıklayabilir

Fizikteki en akıllara zarar konulardan biri de karanlık madde ve karanlık enerjidir herhalde.  Bilim insanlarına göre evrenin %95’ini karanlık madde ve karanlık enerji oluşturuyor. Belki de bu yeni teori , Einstein’ın yüz yıl önceki tahminlerini haklı çıkarabilir.

Oxford Üniversitesi’nden astrofizikçi Jamie Farnes, bu karanlık fenomeni açıklamak için, yeni bir teori ortaya attı.

Karanlık Sıvı

Araştırmaya göre karanlık enerji ve karanlık madde birlikte negatif kütle sıvısı gibi hareket ediyor. Temel olarak bu görünmez sıvı verilen kuvvetlerin aksi yönde hareket ediyor. Örneğin iterseniz, size karşı tersi yönde hızlanmaya başlıyor. 

Jamie Farnes karanlık sıvının nasıl evreni  şekillendirdiğini göstermek için LambdaCDM isimli bir bilgisayar modeli yarattı. Böylece galaksilerin dönerken niye parçalanıp dağılmadığını açıklayabiliyor. Bu sihirli ipucu, astrofiziğe dair gizemleri aydınlatabilir.

Karanlık Maddeler

Teori aksi de çıkabilir fakat, yine de gelecekteki gözlemler için yeni bir model oluşturması bakımından önem taşıyor.

“Tüm bu çalışmalara rağmen, negatif kütle kozmolojisi yanlış olabilir. Bu teori ucu açık çok fazla soruya cevap olabileceğinden , bilim insanları şüpheyle yaklaşmakta haklılar. Buna rağmen, ezber bozan fikirler uzun soluklu problemlere çözüm olabilir. Toplanan bu güçlü kanıtlar artık bu sıradışı olasılığı da değerlendirmek gerektiğini gösteriyor.” diyor.

Referans:J. S. Farnes. A unifying theory of dark energy and dark matter: Negative masses and matter creation within a modified LambdaCDM framework, Astronomy & Astrophysics (2018). DOI: 10.1051/0004-6361/201832898 , https://arxiv.org/abs/1712.07962

Kaynak: https://phys.org/news/2018-12-universe-theory-percent-cosmos.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Haftanın Makalesi – Zayıf noktalarınızdan güçlü taraflarınız doğacaktır. Sigmund Freud

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu