Sorting by

×
Yeni İcatlar

2013′ deki En İyi İcatlar – Gerçek Bilim Yeni İcatlar

2013′ de pek çok yeni icat görsek de, bunlardan bazıları devrim niteliğinde gerçekten. Uçan arabalar, dev hologramlar ya da 3 boyutlu fax gibi icatlar ancak bilim-kurgu filmlerinde görülebilecek icatlar gibi gelse de bunlar artık üretime hazır teknolojiler.  Sıradışı ve enteresan olan bu icatlar bir gün vazgeçilmez olabilir. Bu liste aslında daha uzun olsa da işte size en iyi 15 icat. İşte 2013′ deki en iyi icatlar .

 

1. Uçan Araba Terrafugia

Terrafugia Oskosh Wisconsin (Amerika) ilk kamuya açık uçuşunu sergiledi. Terrafugia ekibi 20 dakikalık demonstrasyon uçuşu yaparak  hem arabanın nasıl uçtuğunu,hem de katlanan kanatlar sayesinde arabanın nasıl kullanıldığını gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi tarafından hafif spor uçak olarak adlandırılan uçan araba, aynı zaman yollarda yasal sayılacak. Teknik açıdan bu tam olarak bir araba değil aslında. Pilot/sürücü ve yanında bir yolcu ile hem havada hem de yerde giden bir uçak. Şirket uçan arabanın özellikle pilotlar için oldukça uygun olduğunu düşünüyor. Böylece pilotlar küçük bir hava sahasından havalanarak, havalimanlarına yani işlerine çabucak gidecekler. Türkiye’ de özellikle iş adamlarının ilgisini çekebilecek araba şimdiden oldukça ilgi çekmeyi başarıyor.

terrafugia uçan araba

2. HoloVision

Provision 3D Media firmasının üreteceği HoloVision adlı ürün,  projeksiyondan cama yansıtılan bir kuazi-hologramdan ziyade , gerçekten filmlerde gördüğümüz havada yüzen holografik görüntü olacak. Özellikle oluşan görüntü yaklaşık 2 metre boyutunda bir hologram olduğundan evde kendi boyunuzda bir imajın olması heyecan verici olsa gerek. Sanki bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen bu hologram renkli  olduğundan evinizi dolduran yeni bir kişilik gibi aslında.

hologram kadın-gerçek bilim

http://youtu.be/i16MO3pzjmQ

3.  3 Boyutlu Fax Zeus (tarama kopyalama baskı dahil)

3 boyutlu yazıcılara daha alışamamışken, yeni bir Kickstarter projesi 3 boyutlu tarama,kopyalama,basım hatta fax çeken bir aletten bahsediyor. Yani bu cihaz 3D fax çekebiliyor. 7 inç dokunmatik ekranı sayesinde Zeus bilgisayardan ve internetten bağımsız çalışabiliyor.

3d fax

4. Sonte Film Kendiliğinden Kararan Ekran Film

Akıllı camlar evlerde ve ofislerde kullanılabilecek ve elektrik akımı uygulandığında şeffaf veya opak olabiliyor. Ne kadar kullanışlı bir buluş da olsa oldukça pahalı ve kısıtlı bir teknoloji. Fakat Sonte Film yeni geliştirdiği film sayesinde akıllı telefonla yönetilebilen kablosuz bir akıllı cam filmi geliştirdi. Bu film sayesinde istediğiniz camı akıllı cama dönüştürebiliyorsunuz. Bu sayede sadece bir dokunuşla camınız koyulaşıyor ve perde görevi yapabiliyor. Bu filmin en iyi yanı yapıştığı yüzeyi ekrana dönüştürebilmesi sayesinde büyük bir ekrana sahip olabilirsiniz.

sonte-film-gerçek bilim

5. Şeffaf ve Esnek Polimer Ekran

Johannes Kepler Üniversitesi Avusturya Linz’ den bir araştırma ekibi, yeni bir tür görüntüleme metodu keşfettiler. Yeni cihazda tek tabakalı esnek, şeffaf ve düz bir polimer tabakası üzerinde görüntü oluşturulabildi. Araştırmacılar bu yeni görüntü sensörünün dijital kameralar, medikal tarayıcılar ya da yeni jenerasyon hareket kontrollü akıllı telefonlar, tabletler ve TV ‘ lerde kullanılabileceği belirtiliyor.

İnce bir kat polimer kullanılarak yapılan görüntüleme aygıtı ya da polimer ekranlar teknolojisi esnek bir plastik film gibi gözükse de aslında kenarları  boyunca yerleştirilmiş sensörlere göndermeden önce floresan parçacıklar kullanarak ışığı yakalayarak filmin içine hapsetmeye yarayan yeni bir buluş. İç kısımda herhangi bir elektronik parça kullanılmadığından gelecekte hareket kontrollü cihazlarda kullanılması bekleniyor. Ayrıca bu sayede ekran transparan oluyor.

Polimer ekranlar sayesinde kinect olmadan hareket takibi yapabilen ekranlar yapılabilecek. Ya da  hareket kontrollü kamerasız televizyonlar veya değişik ekran teknolojileri üretilebilecek. Belkide bu sayede tümüyle sizi algılayabilen elbiselere ve ayakkabılara sahip olabilirsiniz.

Esnek ekran sensörü

 

6. Emopulse Smile Esnek Ekranlı Saat Telefon

Samsung şu an piyasaya sürmeye hazır bir akıllı saat üretmiş değil. İşte bunların yerine Emopulsefirması sonunda gerçekten üretime hazır bir  akıllı saat telefon icat etti.  Emopulse yetkilileri Apple ve Samsung’ un benzer projelerinin ürünlerinden daha iyi olabileceğini kabul etseler de, bizce 2013’ ün sonuna doğru çıkacak olan bu akıllı saat telefon şimdilik rakipsiz. Yüksek kalitesi, esnek  OLED ekranı ve kullanışlı menüsüyle ile o kadar zekice tasarlanmış ki, kolunuzda bu aleti görenler gelecekten geldiğinizi düşünebilir.

Normalde ikiz ekran sayesinde kolunuza kolayca dolanan saatte esnek OLED prototipleri gayet iyi çalıştı. İlk lotta renksiz olan ekran son üretimde tümüyle renkli OLED ekran olacak. Üst ekran kolunuzu kaldırdığınızda otomatik olarak çalışırken, aşağıdaki ekran karşıyı gösterdiğinizde çalışıyor.  Ekranlar Schott su geçirmez ve şoka dayanıklı camdan üretilecek.

akıllı saat nfc ödeme

 

 

http://youtu.be/LzPorAgInco

7.Leap Motion

CES 2013 Las Vegas şovunda tanıtılan Leap Motion sayesinde vücut hareketleriyle kontrol mümkün. Aynı Minority Report (Azınlık Raporu) filmindeki gibi artık havada çizebilir, şablonları çevirebilirsiniz.

8×2,5×1,25 cm boyutlarında olan Leap motion ile 10 parmağın 1/100 mm hassasiyetle kontrolü mümkün. Saniyede 290 kare tarayabilen sistemin tepki süresi süper hızlı.

Geliştirme sürecinde gecikme süresinin çok önemli olduğunu belirten, Leap Motion kurucusu CEO Mike Buckwald, şirketin bu teknolojiyi bilgisayarlara getirmek için çok çalıştığını belirtti. Ayrıca hassasiyetin çok önemli olduğunu belirten Buckwald, ekranda elinizin eş zamanlı hareket etmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun özellikle robotik ameliyatlar için çok önemli olduğu ve bu ameliyatlar sıfır gecikme olması gerektiğini belirtti.

Leap-motion

http://youtu.be/MYgsAMKLu7s

8. Robot Sinek

Bir sineğin biyolojisinden ilham alan bilim adamları , milimetreden de küçük bir anatomiye sahip, saniyede kanatlarını 120 kez çırpan bu küçüklükte bir mikro kontrol sisteminin yapılması için düzinelerce araştırmacı bir araya geldi. Bu robot sineğin yaratılması için araştırmacılar sadece küçük bir fikirden yola çıktı. Yola çıktıklarında neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Çalışmaya başladıkça problemler ardı ardına geldi. Örneğin uçuş kaslarını üretmek oldukça zor. Çünkü bu parçaların hiç biri hazır kitlerden çıkan parçalar değil.

Sineğin ağırlığı sadece 80 mg ve kanat açıklığı sadece 3 cm. Kanat frekansı 120 Hz

Daha büyük robotlar elektromanyetik motorlarla uçabilir fakat küçüklükte bir robot üretmek için bir alternatif yoktu.

İşte bu ufacık robotta piezoelektrik aktüatörler kullanıldı. Bu aktüatörlerde ,birkaç seramik şerite elektrik alan  uygulandığında çalışmaya başlıyor. Yani bildiğimiz elektrik motorlarından oldukça farklı. Eklem olarak plastik menteşeler tutturulmuş karbon fiber kullanıldı. Böylece robotun çırpınan kanatları birbirinden bağımsız olarak gerçek zamanlı kontrol edilebiliyor.

 

son buluşlar www.gercekbilim.com
son buluşlar www.gercekbilim.com

9. Sagita Sıcak Hava Türbinli Kuyruk Rotorsuz Helikopter

Havacılık Şov’undaki en ilgi çeken firmalardan biri herhalde Belçikalı Sagita firması tarafından üretilen basit , verimli ve daha güvenli olduğu belirtilen Sherpa adı verilen helikopter. Helikopterin rotorları doğrudan helikopterin güç istasyonundan gelen sıcak hava ve dumandan güç alan türbinlerle çalışıyor. Sagita’ nın iddiasına göre bu tasarım sayesinde helikopteri normal kuyruk rotorlu bir helikopterden %  85 daha verimli yapıyor.

Sherpa’ da doğrudan rotorları sürmek yerine, Sherpa’ nın motoru helikopterin arkasındaki hava girişindeki kompresöre güç veriyor. Kompresör yanmayı desteklemek için motora havanın bir kısmını taşıyarak, Sherpa’ nın soğutma sisteminden aldığı egzos gazının ısısıyla karıştırıarak havayı 100 dereceye kadar ısıtmak için kullanıyor. Sıkıştırılan sıcak hava iki türbinden geçerek doğrudan Sherpa’ nı iki contra-rotating rotorunu çalıştırıyor.

sagita-sherpa-2 sagita-sherpa hava türbinli helikopter

10. Şekil Değiştiren Cep Telefonları

Yakında mobil cihazlara yeni bir teknik özellik eklenebilir. Zaten her özellik var artık diyebilirsiniz fakat, bu oldukça farklı bir özellik. Bristol Üniversitesi ve Alman Yapay Zeka Araştırma Merkezi’ nden (DFKI Saarbrücken)  bilim adamları,kendi kendine şekil değiştirme özelliğine sahip yeni bir teknoloji keşfettiler. Morphees yani şekil değiştirenler adını verdiği yeni bir konsept tanıttılar. Şimdiden birkaç prototip üzerinde gösterilen çalışma oldukça ilginç.  Prototipler kendi kendine şekil değiştirebilme özelliğine sahip. İstenilen kullanım amacına göre şekil değiştirecek prototipler sayesinde telefonların ve bilgisayarlar şekillerini değiştirebilecekler.

 

www.gercekbilim.com
www.gercekbilim.com

http://youtu.be/nxgEQS__YLo

11. Nanoscribe 3 Boyutlu Mikro Yazıcı

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’ nün yan kuruluşu olan Nanoscribe isimli Alman şirketi günümüzde üretimi en zor olan mikro yapılardan 100 kat daha küçük yapılar üretebilen özel bir masaüstü 3 boyutlu mikro yazıcı üretti. “ Eğer bu küçüklükte bir cisim üretmek isteseniz normalde 1 saatinizi harcardınız, ama şimdi 1 dakikadan az bir sürede üretebiliyoruz, “ Michael Thiel Nanoscribe Şef Yöneticisi . Bir saç telinden çok daha küçük bir alana bir mikro uzay gemisi sığdırabilirsiniz.

Normalde 3-D yazıcılarla oyuncaklar, iPhone kapakları vb. şeyler ürebiliyorsunuz. Fakat 3-D mikro baskı tekniğiyle gözle görülemeyecek kadar küçük şeyler üretebilirsiniz. Kimsenin gözüyle göremeyeceği küçük bir dünya yaratabilirsiniz. Tabi bu sayede nano aletler de tasarlayabilirsiniz.

nanoscribe-yazıcı

nano uzay gemisi

 

12. Esnek ve Kavisli Oled Ekranlar

Güney Koreli dev şirket Samsung kitle üretimini cam panellerden esnek OLED plastik panellere kaydırarak, daha hafif, bükülebilir ve kırılmaz ekranlar üretmek için başı çekmeyi planlıyor. Samsung en son geçen seneki fuarlarda esnek OLED (flexible OLED) ekranlarla gövde gösterisi yapmıştı. Samsung OLED teknolojisi için büyük yatırım yaptığını ifade ederek, bu teknolojinin geleceğin teknolojisi olduğuna inandığını belirtiyor. YOUM adı verdiği ve geleceğin teknolojisi Esnek OLED CES 2013 ‘ te tanıtıldı.

IFA 2013 fuarında LG 77 inç büyüklüğünde, yani dünyanın en büyük Ultra HD OLED TV‘ sini tanıttı. IMAX benzeri eğimli dev bir panele sahip televizyon normal Full HD televizyonlardan 4 kat daha fazla çözünürlük barındırıyor. OLED teknolojisinden dolayı inanılmaz bir renk doygunluğuna sahip televizyon gerçek üstü görüntü kalitesi sunuyor.

oled kavisli

http://youtu.be/rOoGgkXAWVQ

Esnek OLED Samsung Win 8

13. iPhone Biyosensör

Normalde  binlerce dolarlık laboratuar ekipmanlarını yaptığı analizleri artık 200 dolarlık iPhone biyosensör yapacak. Özel olarak geliştirilen bir biyosensör sayesinde normalde 50,000 dolarlık spektrometrenin yaptığı işi, artık iPhone yapacak , bilim adamları da böylece laboratuarlara tıkılmaktan kurtulacak. Belki de siz de bir bilim adamı olacaksınız ;)

Illinois Üniversitesi’ ndeki Urbana-Champaign’ daki Prof. Brian Cunningham ve ekibi  tarafından geliştirilen bu cihaz iPhone’ a adapte olan özel bir beşik sistemi aslında. iPhone’ un Sony tarafından geliştirilen özel kamerası aparattaki özel lensler ve filtreler kullanarak toksinleri, bakterileri, virüsleri ve molekülleri tespit edebiliyor. Özel geliştirilen uygulama sayesinde  iPhone ‘unuz mini bir laboratuara dönüşüyor.

 

iphone ile laboratuar yapın
iphone ile laboratuar yapın
14. Uçan Bisiklet

E.T filminin (Extra Terrestial) en bilindik sahnesi herhalde, uzaylının yardımıyla uçan bisikletin Ay’ ın önünden geçmesidir. İşte Fransız Dassault Systemes şirketinin yardımıyla üç Çek şirketi ilk iki tekerli uçan bisikletin testini yaptılar. F-Bike ismi verilen uçan bisiklet videoda görüldüğü gibi gerçekten uçuyor.

Prag ‘ da geçenlerde yapılan konferansta dağ bisikletine oturtulan kukla uzaktan kumandayla başarıyla uçuruldu. Uçan bisiklette 47 kilowattla güçle uçurulan 6 yatay rotor bataryalar sayesinde uçuruldu. Videoda uçak bisiklet havada süzülürken görülüyor.

UÇAN BİSİKLET-GERÇEK BİLİM

 

15. AquaTop Su Üstü Dokunmatik Ekran

Küvette veya banyoda da oyun oynamak istiyorsunuz fakat tabletiniz, telefonunuz ya da cihazınız çalışmıyor mu? O halde Japon’ ların yeni buluşuna bayılacaksınız. İşte Tokyo Üniversitesi Elektro İletişim Bölümü Koike Laboratuvarı’ ndan bilim insanları AquaTop Display ( Su Üstü Ekran) adını verdikleri su üstü dokunmatik görüntüleme aygıtını yapmak için yaratıcılığın sınırlarını zorladılar. Bu ilginç ve muhteşem buluşu yapmak için Kinect, projektör, su geçirmez hoparlörleri birleştirerek,  6 ay süren yazılım kodlama ile doğal bir kullanıcı ara yüzü tasarladılar.  AquaTop su üstü görüntüleme ekranı ile eğlence, sınırlı dokunmatik ekranlardan yeni bir seviyeye taşınıyor.

aquatopdisplay-gerçek bilim

 

İcatlar hakkında detaylı bilgiyi Gerçek Bilim Yeni İcatlar 2013 bölümünde bulabilirsiniz.

 

600. Haberimiz

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu