Sorting by

×
AstronomiBilimDoğa ve ÇevreUzay-Zaman

2013′ ÜN EN BÜYÜK GÜNEŞ PATLAMASI GERÇEKLEŞTİ

NASA 2013’ ün  şimdiye kadar gerçekleşen en büyük patlamasının dün (11.04.2013) gerçekleştiğini belirtti. Güneş patlamalarını yüksek miktarda zararlı radyasyon yaydığı, fakat bu radyasyonun atmosferden geçemediği belirtildi. Bununla beraber, güneş patlamalarından yayılan radyasyonlarının GPS ve iletişim uydularının sinyallerini etkilediği belirtiliyor. Güneş patlamaları nedeniyle  mevcut radyo sinyallerinde birkaç dakikadan saatlere varan bozulma gerçekleşebiliyor.

Patlamanın orta seviyeli olduğu ve şiddetinin M6.5 seviyesinde olduğu, en güçlü patlamalardan 10 kat daha az şiddetli olduğu belirtiliyor.  En güneş patlamaları X sınıfı olarak adlandırılıyor. M sınıfı patlamalar en zayıf patlamalardan gösterilse de Uzay kaynaklı hava durumuna bazı etkileri oluyor. Bu patlama radyo sinyallerinde karartmaya neden olabiliyor.  Bu patlamanın karartma seviyesinin R2 olduğu belirtiliyor. Uzay durumu ölçeğine göre R1 ile R5 arasında değişen bir ölçeğe sahiptir.

Bu güneş patlaması 2013’ ün başlangıcından beri görülen en büyük patlama. Güneş patlamalarındaki bu artışın güneşin 11 yıllık artış dönüşümüne göre normal olduğu 2013’ ün sonuna kadar patlamaların artacağı belirtiliyor. Güneş patlamaları keşfedildiğinden beri takip ediliyor. Gerçekleşen patlamalarının, güneş pik aktivitesine göre normal olduğu belirtiliyor.

 

Güncellemelerin güneş patlamaları ve ilişkili taçküre kütle atımına (  coronal mass ejection -CME)  bağlı olduğu belirtiliyor.

Taçküre kütle atımı diğer bir güneş fenomeni ve uzaya güneş parçacıkları yollanması  ve dünyadaki uydu sistemlerinin elektronik donanımını etkilemesiyle biliniyor.

Kaynak : http://www.nasa.gov/mission_pages/sunearth/news/News031513-m6flare.html

güneş patlaması

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu