Pazartesi , Mart 27 2017
Anasayfa / Alternatif Enerji / OTOBANLARDAKİ RÜZGAR ENERJİSİ KULLANILABİLİR

OTOBANLARDAKİ RÜZGAR ENERJİSİ KULLANILABİLİR

Fosil yakıtların gün geçtikçe tükenmesi nedeniyle insanlar gün geçtikçe alternatif enerji tiplerine ilgi duymaya başladılar. Arizona Eyalet Üniversitesi öğrencileri, otobanda ilerleyen süratli arabaların yaydığı rüzgar enerjisini depolamak için oldukça sıradışı bir jeneratör tasarladılar. Otobanda giden araçlar ve özellikle kamyonlar tarafından oldukça çok hava türbülansı oluştuğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu enerji kullanıldığı takdirde yeterince elektrik enerjisi elde edilebiliyor.

Bu yeni tasarıma göre otobanın üstüne yerleştirilecek yatay rüzgar türbinler sayesinde, arabaların yarattığı rüzgar elektrik enerjisine dönüştürülebilecek. Yapılan hesaplamalara göre, ortalama 110 km hızla giden araçlar sayesinde, yılda 9600 kWh’ e kadar enerji elde edebilir.

Tasarlanan türbinlerin bir diğer özelliği de oldukça sessiz çalışmaları. Özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelere konulduğunda oldukça verimli olabilirler. Ayrıca türbinler diğer doğal kaynaklar sayesinde de dönerek enerji elde edebilir. Bu tasarım işe yarayacak gibi gözüküyor.

Bu sayede otobanların ışıkları ve diğer otoban düzenekleri kolaylıkla çalıştırılabilir. Hatta yolda şarjı biten elektrikli arabalar için özel şarj istasyonları olarak tasarlanabilir.

 

Kaynak : http://green.autoblog.com/2007/05/01/highway-wind-turbines-to-capture-energy-from-passing-vehicles/

Otoyollar için rüzgar türbinleri
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*