Anasayfa / Mekatronik / FESTO DEV YUSUFÇUK BÖCEĞİ ROBOTU ÜRETTİ

FESTO DEV YUSUFÇUK BÖCEĞİ ROBOTU ÜRETTİ

Yusufçuk böceği (helikopter böceği ya da kız böceği ) aslında tam bir uçuş ustası. Kanatları ve fiziği sayesinde, olağanüstü bir manevra yeteneğine ve süzülme yeteneğine sahip. İşte Alman pnömatik ve elektrik otomasyon devi Festo, yusufçuk böceğinin hareketlerini taklit edebilen BionicOpter adını verdiği robot yusufçuk üretti.

Odonata (yusufçuk böceği familyası) familyasının en büyük üyesi ( Megaloprepus caerulatus)  bile Festo ‘ nun devasa 63 cm’ lik kanat açıklığına sahip yusufçuk böceğiyle kıyaslanamaz. Ancak nesli tükenen tarih öncesi (prehistorik) 65 cm’ lik Meganeura bu böcekle kıyaslanabilir. Kanatlar karbon fiber çerçeve ve polyester membranla üretilmiş ve 90 derecelik açıyla çırpılabiliyor.

Kuyruktan buruna robot yusufçuk 44 cm uzunluğa sahip. Hafifleştirilmiş mekanik sistemler alüminyum, poliamid ve terpolimer( ABS) sayesinde tüm ağırlık 175 grama düşürülmüş.

Bu aletin kalbinde ise ARM mikrokontrol ünitesi yatıyor. Bu ünite mekanik ayarlama yaparak, sistemin üstünde eylemsizlik, ivme ve sensör pozizyonlarını ayarlayarak bu emirleri servo motorların anlayabileceği şekilde yorumlayarak uçuş dengesini sağlıyor.

Kompleks hareket sekansları (15 ila 20 hz arası) yazılımsal elektronik olarak algılanıyor ve kullanıcıya yusufçuğu yönlendirmek kalıyor. Modelde 2 LiPo( lityum polimer) pil kullanılmış. Cep telefonu ya da 2,4’lik uzaktan kumandayla yönetilebiliyor.

Festo’nun  daha önce ürettiği akıllı kuş (smartbird) ..

Festo’ nun belirttiğine göre aynı RC helikopterler gibi aşağı yukarı, sağa sola farklı açılara ya da öne doğru gitmek mümkün. Yani manevra kabiliyeti oldukça yüksek. Aslında yalpalıyormuş gibi gözüken robot yusufçuk, belki de boyutları nedeniyle böyle hareket ediyor.

Robota elektrik akımı verildiğinde 4 nitinol kas harekete geçiyor kuyruğu ve kafasını hareket ettirebiliyor. Dışarda veya içerde uçarken,  stabilitesi otomatik düzeltmeyle sağlanıyor uçuş vibrasyonu düzeltiliyor.

Videoda dev yusufçuğun nasıl uçtuğunu görebilirsiniz.

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/festo-robot-dragonfly-bionicopter/26874/

http://en.wikipedia.org/wiki/Meganeura

Meganeuradae Dev tarih öncesi yusufçuk
Meganeuradae Dev tarih öncesi yusufçuk

 

bionicopter-5

 

bionicopter-8

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2017 Bursa Bilim Şenliği’nde Konsept Enerji Verimliliği Oldu

Bursa Bilim Şenliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından 4-7 Mayıs 2017 tarihlerinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*